ظرفیت های کشاورزی و گردشگری فرصتی برای توسعه صادرات بین ایلام و بابل است
ظرفیت های کشاورزی و گردشگری فرصتی برای توسعه صادرات بین ایلام و بابل است
استاندار ایلام گفت: وجود ظرفیت های متعدد و متنوع کشاورزی و گردشگری فرصتی مغتنمی و کم نظیر برای توسعه استان های ایلام و بابل عراق است.

به گزارش پایگاه خبری سپهر ایلام به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی استانداری ایلام، حسن بهرام نیا روز پنجشنبه در نشست مشترک با استاندار بابل و در حاشیه آیین امضای تفاهم‌نامه همکاری دو جانبه بین استان های ایلام و بابل عراق اظهار داشت: از اینکه توفیقی حاصل شد تا زمینه دیدار دو هیئت عالی رتبه استان ایلام و بابل فراهم شود، بسیار خرسندیم.

وی استان بابل را مهد تاریخ و تمدن عنوان کرد و افزود: این استان از سابقه درخشانی در حوزه مذهبی و دینی برخوردار است و بزرگان دینی زیادی در این استان پرورش یافته اند.

استاندار ایلام با اشاره به ظرفیت‌های استان بابل عراق تاکید کرد: استان بابل سرشار از ظرفیت‌های اقتصادی در حوزه‌های مختلف کشاورزی، گردشگری و تاریخی است و با توجه به وجود ظرفیت های فوق العاده دو استان باید از این فرصت در راستای توسعه مراودات تجاری و صادرات بهره برد.

بهرام نیا اضافه کرد: ظرفیت های خوبی در استان ایلام برای مراودات در حوزه‌های اقتصادی، گردشگری، دامداری، صنعتی، بهداشتی و درمانی وجود دارد و امیدواریم در قالب تفاهم نامه این همکاری ها منجر به توسعه هر دو استان شود.

وی در ادامه با اشاره به اهمیت «گردشگری سلامت» و آمادگی برای همکاری با استان بابل در این رابطه افزود: با توجه به وجود فوق تخصص‌های متفاوت در کشور ایران و هزینه‌های درمان، استان ایلام از آمادگی برای برقراری «گردشگری سلامت» دارد.

استاندار ایلام در ادامه با اشاره به ظرفیت‌های علمی و تحصیل دانشجویان عراقی در استان گفت: انجام تحقیقات پژوهشی مشترک در حوزه‌های مختلف می‌تواند از جمله محورهای همکاری‌های دوجانبه باشد.

بهرام نیا با اشاره به ظرفیت‌های حوزه راهسازی ایلام نیز اضافه کرد: در حوزه های شهرسازی و راهسازی نیز این آمادگی وجود دارد تا این تجارت در اختیار استان بابل قرار گیرد.

وی همچنین به وجه مشترک دو استان ایلام و بابل و وجود نهالستان‌های متعدد پرداخت و از استاندار بابل خواست تا ضمن تبادل لازم برای بهره‌وری محصولات، در جهت مبارزه و جلوگیری از ریزگردها نیز تصمیمات لازم اتخاذ شود.

استاندار ایلام در پایان با اشاره به کنگره عظیم اربعین حسینی نیز بیان کرد: استان ایلام و مرز مهران بعنوان دروازه عتبات عالیات در طول سال، شاهد تردد زوار ایرانی و عراقی است و می توان از این فرصت در راستای تقویت حوزه مذهبی دو استان نیز استفاده کرد.

  • نویسنده : الهام مهدیان