۵۴ هزار مورد بازدید از مراکز عرضه فرآورده های خام دامی در ایلام
۵۴ هزار مورد بازدید از مراکز عرضه فرآورده های خام دامی در ایلام
مدیرکل دامپزشکی استان ایلام گفت: در سال جاری ۵۴ هزار مورد بازدید از مراکز نگهداری و عرضه فرآورده های خام دامی، واحدهای تولید فراورده های صنعتی پروتئینی، غذاخوری ها، کارخانه های تولید نهاده های دامی، حمل و نقل فرآورده ها و آشپزخانه های شرکت ها و دانشگاه ها صورت گرفت که در این راستا ۳۰۰ مورد تخلف ثبت و به مراجع قضایی معرفی شد.

به گزارش پایگاه خبری سپهر ایلام، «یونس احمدی» روز سه شنبه به مناسبت دهه فجر اظهار کرد: استان ایلام دارای ۲.۲ میلیون راس دام سبک، ۴۰ هزار راس دام سنگین، ۳۰۰ مزرعه آبزیان و ۵۰۰ واحد مرغداری دارای مجوز است که این حوزه برای بیش از ۵۰ هزار نفر اشتغالزایی مستقیم و غیرمستقیم ایجاد کرده است.

مدیرکل دامپزشکی ایلام افزود: ارزش سرمایه‌ای کل دام سبک و سنگین صنعتی و سنتی استان به طور متوسط ۵۰۰ هزار میلیارد ریال است.

وی بیان کرد: بهداشت و سلامت انسان و دام، کنترل و مقابله با بیماری‌های مشترک بین انسان و دام، حمل و نقل نهاده های دامی و نظارت بر فرآورده های خام دامی و امنیت غذایی از مهمترین برنامه های دامپزشکی استان ایلام است.

مدیرکل دامپزشکی استان ادامه داد: در سال جاری ۵۴ هزار مورد بازدید از مراکز نگهداری و عرضه فرآورده های خام دامی، واحدهای تولید فراورده های صنعتی پروتئینی، غذاخوری ها، کارخانه های تولید نهاده های دامی، حمل و نقل فرآورده ها و آشپزخانه های شرکت ها و دانشگاه ها صورت گرفت که در این راستا ۳۰۰ مورد تخلف ثبت و به مراجع قضایی معرفی شد.

احمدی یادآور شد: در این بازدیدها ۱۰ مورد پلمب واحدهای متخلف، ضبط ۵۵ هزار کیلوگرم فرآورده خام دامی و نظارت بر ذبح چهار میلیون قطعه بازدید در کشتارگاه های طور صورت گرفت و امسال۶۰ درصد افزایش بازدید و نمونه گیری و ۲۵ درصد افزایش کشفیات نسبت به سال گذشته انجام شد.

وی اضافه کرد: برای مبارزه با تب بروسلوز هفت راس گاو مبتلا به تب مالت معدوم سازی و همچنین در برخی قصابی ها تخلفاتی ازجمله ترکیب سنگدان مرغ با گوشت چرخ کرده مشاهده و ثبت شد.

مدیرکل دامپزشکی استان افزود: در برخی از شهرستان های استان لاشه حیوان حرام گوشت که توسط تعدادی از قصابی ها با هدف فروش به مردم ذبح شده بودند نیز کشف شد که پرونده این واحدهای متخلف جهت سیر مراحل قانونی توسط مراجع قضایی در حال پیگیری است و اخبار مربوط به آن در روزهای آتی اطلاع رسانی می شود.

احمدی در پایان تصریح کرد: آزمایشگاه دامپزشکی ایلام یکی از هفت آزمایشگاه برتر و مجهز کشور است که دقت بالایی در بررسی نمونه گیری ها دارد و صحت نتیجه آزمایش ها در این واحد دقیق و بسیار نزدیک به واقعیت است.

  • نویسنده : الهام مهدیان