آلودگی‌ کارخانه سیمان ایلام تهدیدی برای سلامت‌ مردم و محیط زیست
آلودگی‌ کارخانه سیمان ایلام تهدیدی برای سلامت‌ مردم و محیط زیست
فرماندار سیروان از آلودگی کارخانه سیمان ایلام انتقاد کرد و گفت: این واحد صنعتی یکی از صنایع آلاینده در سطح استان است که متاسفانه در اثر بی توجهی مسئولان آن نفس مردم منطقه به شماره انداخته است.

به گزارش پایگاه خبری سپهر ایلام به نقل از روابط عمومی فرمانداری سیروان،«علیرضا رئیسی» با اشاره به اینکه محیط زیست و منابع طبیعی این شهرستان در اثر آلودگی این کارخانه دچار مشکل شده است و بهبود سیستم فیلتراسیون و کاهش میزان آلودگی زیست محیطی ضرورت دارد، افزود: آلودگی ‌های زیست محیطی آسیب‌هایی به دنبال دارد که اگر جلوی آنها گرفته نشود، ‌مشکلات عدیده ای برای گیاهان و جانوران و حتی انسانی به وجود می آورد.
وی با اشاره به اینکه احداث کارخانه سیمان از نظر اقتصادی و ایجاد اشتغال در منطقه مفید است اما آلودگی آن قابل قبول نیست، اظهار داشت: عدم حضور مدیران این کارخانه در منطقه و بی توجهی آن به مسائل زیست محیطی پذیرفتنی نیست و باید هر چه سریع‌تر نسبت به رفع این مشکلات اقدام کند.
رئیسی با بیان اینکه گرد و غبار و دود ناشی از فعالیت کارخانه سیمان می‌تواند به مراتع و جنگل‌های منطقه آسیب وارد کند، تصریح کرد: به منظور کاهش اثرات گرد و غبار منتشره، باید از انتشار این ذرات از مبدأ جلوگیری شود که برای دستیابی به این امر می بایست عملیات تهویه و هدایت گرد و غبار به تجهیزات غبارگیری و به موازات آن سرویس مرتب تجهیزات و غبارگیرها انجام شود.
وی با اشاره به اینکه سیروان دارای طبیعتی بکر و آثار تاریخی زیادی است که گردشگران را بسوی خود فرا می خواند، اظهار داشت: آلودگی بیش از حد این واحد صنعتی باعث شده که گردشگران کمتر به این منطقه سفر کنند.
فرماندار سیروان تصریح کرد: متأسفانه مراتع و جنگل‌های اطراف کارخانه در آستانه‌ی نابودی است و آلودگی‌های کارخانه سیمان مردم را با بیماری های فراوانی از جمله بیماری‌های ریوی روبرو کرده و می‌کند، اما مسئولان این کارخانه توجهی به این معضل نمی کنند.
رئیسی گفت: وجود کارخانه سیمان ایلام در کنار جنگل و در نزدیکی روستاها از یک طرف و تخریب اراضی کشاورزی اطراف کارخانه با نشست ذرات معلق سیمان،‌ تخریب جنگل و قطع درختان جنگلی اطراف محل بهره برداری از سوی دیگر باعث شده که این ساخته دست بشری به قاتلی مرموز در سال های آینده تبدیل شود.
فرماندار سیروان با اشاره به اینکه این آلودگی‌ها کار را بر این اهالی سخت کرده است، افزود: گاهی اوقات غلظت دود معلق در هوا به خوبی احساس می‌شود و بوی نامطلوبی به استشمام اهالی روستاهای نزدیک این کارخانه می‌رساند.
رئیسی با بیان اینکه آلایندگی کارخانه‌ سیمان ایلام تهدیدی جدی برای سلامت مردم منطقه و روستاهای اطراف است و این موضوع بر کسی پوشیده نیست، اظهار داشت: مسئولان و دستگاههای نظارتی باید علاوه بر توجه داشتن به مقوله‌ تولید و اشتغال، مسائل زیست محیطی را فراموش نکنند و تمهیدات لازم در این زمینه بیندیشند.
وی با اشاره به اینکه کارخانه سیمان ایلام باید به مسئولیت های اجتماعی در قبال روستاهای سیروان عمل کند و تاکنون هیچ اقدام مفیدی در این زمینه انجام نداده است،تصریح کرد: این کارخانه می بایست در کنار این همه ضررهای زیست محیطی و انسانی، در راستای عمران و آبادانی مناطق روستایی این شهرستان؛ قدم های خوبی بردارد که متاسفانه تاکنون به مسئولیت های اجتماعی خود عمل نکرده است.
فرماندار سیروان با بیان اینکه هم اکنون تعدادی از بازنشستگان بعنوان مشاور حقوق های بالایی از این کارخانه دریافت می کنند که برخی از آنها همیشه حضور ندارند، گفت: این کارخانه باید تکلیف بازنشستگان را برای افکارعمومی روشن کند و فقط تعدادی افراد بومی استان را در محیط های کارگری بکارگیری نموده که قدرت تصمیم گیری ندارند و تمام تصمیمات آنها در دفتر مرکزی تهران صادر می شود که به خواسته های مسئولان استانی و شهرستان هم توجه نمی کنند.
رئیسی با اشاره به اینکه کارخانه سیمان ایلام در مقابل مردمان این دیار مسئول است و باید در قالب مسئولیت های اجتماعی به مردمان این شهرستان خدمات رسانی کند، افزود: نماینده عالی دولت در استان در سفر یک روزه خود به شهرستان از عدم توجه این کارخانه به مسئولیت های اجتماعی انتقاد کرد و خواستار رفع مشکلات زیست محیطی این واحد صنعتی نیز شده است.
وی با اشاره به اینکه سیمان ایلام یکی از ارکان صنعتی استان و از صنایع ارزش آفرین است و می بایست همواره خود را در قبال جوامع محلی مسئول بداند؛ چرا که از منابع انسانی و طبیعی و اقتصادی آن منطقه استفاده می کنند، اظهار داشت: این شرکت بایستی علاوه بر دغدغه سوددهی اقتصادی برای سهامداران، برنامه های ویژه ای را در راستای مسئولیت های اجتماعی برای سایر ذینفعان شرکت اعم از کارکنان، مشتریان، جوامع محلی پیرامون شرکت، محیط زیست، نهادهای مردمی، شهروندان و غیره اجرا کند.

فرماندار سیروان تصریح کرد: سیمان ایلام در حوزه فقرزدایی و کمک به اقشار آسیب پذیر و کم برخوردار منطقه نباید منتظر دعوت باشد و این امر باید جزیی ازبرنامه های رفاه اجتماعی آن شرکت باشد که متاسفانه تاکنون در این زمینه نیز موفق نبوده است.

  • نویسنده : ایرج ملکی