یک پرونده قصاص در دهلران پس از ۸ سال به صلح و سازش ختم شد
یک پرونده قصاص در دهلران پس از ۸ سال به صلح و سازش ختم شد
رئیس کل دادگستری ایلام از اخذ رضایت اولیای دم در یک فقره پرونده قصاص با تلاش دادگستری و اعضای شورای حل اختلاف استان خبر داد.

به گزارش مرکز رسانه و روابط عمومی دادگستری استان ایلام، دکتر «عمران علی‌محمدی» رئیس کل دادگستری ایلام اظهار داشت: به منظور نهادینه کردن فرهنگ صلح و سازش در جامعه و در راستای پویش به عشق امام حسین(علیه السلام) می بخشم یک پرونده قصاص پس از ۸ سال، با تلاش مصلحان و هیات صلح شهرستان دهلران و مساعدت و مشارکت اعضای ستاد صبر دادگستری استان و گذشت اولیای دم مختومه شد.

وی گفت: در سال ۱۳۹۴ در جریان یک نزاع فردی در شهرستان دهلران یک نفر جان خود را از دست می‌دهد که پس از دستگیری متهم و طی مراحل دادرسی، حکم به قصاص متهم صادر و در فرایند اجرا قرار می گیرد.

عالی ترین مقام قضایی استان ایلام خاطر نشان کرد: خانواده اولیای دم با گذشت از حق قصاص، با این اقدام انسان دوستانه علاوه بر عفو متهم، زمینه ترویج فرهنگ گذشت و ایثار را در جامعه و رفع اختلافات و جلوگیری از درگیری های احتمالی و صلح و سازش را فراهم کردند.

وی اضافه کرد: شورای حل اختلاف فرصتی کم نظیر برای ترویج و توسعه فرهنگ صلح و سازش و حل و فصل اختلافات مردم است که باید از ظرفیت این نهاد مردمی بیش از پیش استفاده شود.

دکتر علی‌محمدی ضمن تقدیر و تشکر از زحمات و تلاش های اعضای شوراهای حل اختلاف و هیئت های صلح استان در حل و فصل دعاوی و اختلافات از طریق صلح و سازش، اقدام آنها در ترویج فرهنگ عفو و گذشت در جامعه را ارزشمند و اثرگذار دانست و بر بهبود و پیشبرد مستمر این تلاش ها تاکید کرد.

  • نویسنده : الهام مهدیان