گشایش بازارچه های مرزی در استان ضرورت دارد
گشایش بازارچه های مرزی در استان ضرورت دارد
استاندار ایلام با اشاره به اینکه گشایش بازارچه‌ های مرزی در این استان ضرورت دارد، گفت: در شرایط امروز کشور و رابطه حسنه‌ای که بین دو کشور ایران و عراق برقرار است، ضرورت توجه به پروژه های مرزی استان ایلام به جهت داشتن بیشترین مرز مشترک اهمیت دوچندان پیدا کرده است.

به گزارش پایگاه خبری سپهر ایلام، “قاسم سلیمانی دشتکی” در دیدار با وزیر کشور، خواستار راه اندازی بازارچه‌های مرزی چیلات، چنگوله و هلاله شمالی در انجام مراودات اقتصادی، تجاری و بازرگانی بین دو کشور ایران و عراق شد و افزود: زیرساخت مرزهای چیلات و چنگوله آماده شده است و باتوجه به دستور معاون اول محترم رئیس جمهور مبنی بر ایجاد و راه اندازی مرز هلاله شمالی، زیرساخت‌های این مرز نیز در حال ساخت است.

سلیمانی دشتکی با اشاره به این مطلب که پیگیری‌های زیادی در زمینه گشایش مرز چیلات انجام شده است، اظهار داشت: ما تمام زیرساخت‌های لازم در مرز چیلات را آماده کرده‌ایم و منتظر هستیم که طرف عراقی نیز پای کار بیاید و ضرورت دارد در این خصوص از طرف مقامات ارشد کشور نیر این موضوع پیگیری شود.

وی در ادامه گفت: مرز چنگوله مورد تأیید و تصویب دولت عراق قرار گرفته است و فقط نیاز به تکمیل زیرساخت‌ها از جانب این کشور دارد.

استاندار ایلام در ادامه خواستار بازگشایی کامل مرز تجاری استان شد و گفت: مرز مهران که در ارتباط با موضوع کرونا بسته شده بود با رایزنی و تلاش های انجام شده موافقت بازگشایی این مرز انجام شده است.

وی ادامه داد: این هفته ۵۰۰ کامیون عراقی که از قبل در پشت مرز دپو شده بود وارد کشور می شود و از هفته آینده دو روز در هفته هر روز ۲۵۰ خودرو از کشورمان برای امور تجاری و بازرگانی وارد کشور عراق می شود که لازم است در این روند تسریع ایجاد شود.

گفتنی است در این دیدار هم دکتر رحمانی فضلی وزیر کشور در ارتباط با موارد مطرح شده قول پیگیری و مساعدت دادند.

  • نویسنده : الهام مهدیان