گزارش رئیس کل بانک مرکزی از بهبود وضعیت اقتصادی/ شرایط تأمین ارز به حالت عادی برگشت
گزارش رئیس کل بانک مرکزی از بهبود وضعیت اقتصادی/ شرایط تأمین ارز به حالت عادی برگشت
همتی با تأکید براینکه در بخش تأمین ارز ، برای واردات کالاهای اساسی، دارو و مواداولیه وضروری کشور،ازطریق روشهای مختلف چهارگانه اعلامی بانک مرکزی، شرایط به وضعیت عادی برگشته است،گفت:دراین مدت بیش از۴/۵میلیارددلاربرای واردات تأمین شده است.

به گزارش پایگاه خبری سپهر ایلام به نقل از خبرگزاری تسنیم، “عبدالناصر همتی” در تازه ترین یادداشت اینستاگرامی نوشت: در اواسط اردیبهشت ماه،اعلام کردم «شرایط دشوار است. لیکن،رونددرحال بهبود بوده وقابل مدیریت و ثبات نیز قابل اعاده است».امروز و بعد از ۲۰روز از آن نوشته،تأیید و تأکید میکنم که:
۱-در بخش تأمین ارز ، برای واردات کالاهای اساسی، دارو و مواداولیه وضروری کشور،ازطریق روشهای مختلف چهارگانه اعلامی بانک مرکزی، شرایط به وضعیت عادی خود برگشته است.

بطوریکه دراین مدت بیش از۴/۵میلیارددلاربرای انجام واردات تأمین شده است .طبعاً،بازار از شرایط ایجاد شده در سامانه نیما و دیگر روشهای تأمین ارز ونیزاقدامات در دست اجرا ، به تدریج متأثر خواهد شد.

۲-دربخش ریال،برای تأمین کسری بودجه دردومرحله حراج اوراق بدهی دولت ، ۱۰٫۰۰۰ میلیارد تومان با نرخ سودسالانه ۱۵درصدبه فروش رفت.با این اقدام بدون افزایش پایه پولی،  و با استفاده از نقدینگی موجود ، بودجه دولت تأمین مالی شد. در هفته های آینده این حراج ها ادامه خواهد داشت.

۳- شاخص بهای تولید کننده در اردیبهشت ماه ،درمقایسه با ماه پیش از آن، ۰٫۹ درصد ونسبت به ماه مشابه سال قبل ۱۶ درصد رشد داشته است . این یک شاخص پیش نگر تورم است و نشان از کاهش شتاب تورم دارد.بانک مرکزی مصمم به ساز و کار هدف گذاری تورمی است.لذا، سیاستهای پولی متناسب با آن را اعمال خواهد کرد.

  • نویسنده : الهام مهدیان
  • منبع خبر : خبرگزاری تسنیم