کشف بیش از ۷۰۰ سلاح جنگی و شکاری در ایلام
کشف بیش از ۷۰۰ سلاح جنگی و شکاری در ایلام
فرمانده انتظامی استان ایلام از انهدام 8 باند قاچاق سلاح و مهمات خبر داد و گفت: در طول یکسال گذشته 8 باند قاچاق سلاح و مهمات در سطح استان منهدم و بیش از 700 سلاح جنگی و شکاری کشف شده است.

به گزارش پایگاه خبری سپهر ایلام، سردار “دلاور القاصی مهر” در نشست با اصحاب رسانه استان با بیان اینکه ارتقاء امنیت و آرامش در بین مردم اولویت کاری نیروی انتظامی است، اظهار داشت: امروزه امنیت در ردیف اول نیاز های روز مره زندگی به شمار می رود که بدون شک اگر این مهم مورد توجه قرار نگیرد در دیگر ابعاد دچار مشکل خواهیم شد.

وی افزود: کارکنان پلیس امنیت عمومی در طول یک سال گذشته با رصد پلیسی و انجام اقدامات خاص ، موفق به شناسائی و انهدام ۸ باند قاچاق سلاح و مهمات ، کشف۷۳۷ سلاح جنگی و شکاری  و دستگیری ۲۱۸ ارازل و اباش شده اند.

فرمانده انتظامی استان ایلام تصریح کرد: کارآگاهان پلیس آگاهی استان با تلاش شبانه روزی و مضاعف و به کار گیری تمام امکانات و استفاده از منابع، موفق به افزایش ۲۳ درصدی کشفیات سرقت ، ۲۴ درصدی دستگیری سارقان و کاهش ۱۹ در صدی وقوع قتل و دستگیری ۹۶ درصدی قاتلان شده اند.

فرمانده انتظامی استان با بیان اینکه قاچاق کالا وارز ضربه مهلکی به رونق اقتصادی وتولید ملی است،گفت : در طول یکسال گذشته کارکنان پلیس اقتصادی استان ، تعداد هزار و ۱۶۷ فقره پرونده قاچاق به ارزش بیش از ۴۶۰ میلیارد ریال و ۹۹ فقره پرونده جرائم اقتصادی با موضوع احتکار، فرار مالیاتی، زمین خواری و غیره به ارزش بیش از ۳۰هزار میلیارد ریال کشف و بیش از یک هزار و ۲۰۰ متهم در این زمینه ها دستگیر و روانه دادسرا کرده اند.

سردار القاصی مهر افزود: کشف تعداد ۴ میلیون ماسک قاچاق، کشف بیش از ۴ میلیون لوازم پزشکی قاچاق، کشف ۵۵ تن نهاده دامی قاچاق و خارج از چرخه توذیع و غیره از اقدامات خوب پلیس اقتصادی در این مدت بوده است.

وی معضل اعتیاد به مواد مخدر به عنوان تهدیدی جدی برای سلامت جوانان و نوجوانان در جامعه دانست و اظهار داشت:نیروی انتظامی در استان ایلام در برخورد با سود جویان این عرصه شوم از هیچ تلاشی دریغ نکرده و کارآگاهان پلیس مبارزه با مواد مخدر از ابتدای سال تا کنون در این زمینه ۸ باند خرید و فروش مواد مخدر را شناسائی و منهدم و بیش از ۳۸۰ کیلوگرم مواد مخدر کشف کردند.

فرمانده انتظامی استان ایلام بیان داشت: اجرای ۱۳۵ طرح پاکسازی نقاط آلوده و جرم خیز در راستای ارتقاء امنیت اجتماعی و دستگیری و جمع آوری بیش از هزار سوداگر مرگ و معتاد متجاهر از دیگر اقدامات موثر پلیس مبارزه با مواد مخدر در استان بوده است.

وی آگاهی خانواده ها را مهمترین و اولین اقدام در پیشگیری از اعتیاد دانست و افزود: بی شک روش های زیادی برای پیشگیری از جرایم درجامعه وجود دارد ولی یکی از مهمترین آنها افزایش سطح آگاهی عمومی از آثار سوء مصرف مواد مخدر است و آموزش مهارت های زندگی است.

فرمانده انتظامی استان ایلام در بخش دیگری از سخنان خود به اهمیت و تلاش های پلیس استان در حوزه راههای برون و درون شهری اشاره کرد و گفت : پلیس راهنمایی و رانندگی استان ایلام با استفاده از تمام توان و به کارگیری حداکثری کارکنان و استقرار کارشناسان مجرب در معابر ، خیابان ها و تقاطع های پر ترافیک موفق به کاهش ۸۰ درصدی تصادفات فوتی و کاهش ۲۱ درصدی تصادفات جرحی در معابر درون شهری شده است.

سردار القاصی مهر افزود: برابر گزارش پزشکی قانونی از ابتدای سال تا کنون شاهد کاهش ۴۳ درصدی تصادفات فوتی در جاده های برون شهری استان هستیم و در این زمینه در بین استان های برتر کشور قرار گرفته ایم.

وی تصریح کرد: از عوامل زمینه ساز موفقیت در کاهش تصادفات فوتی در جاده های برون شهری استان ، حذف ۵۲ نقطه پرتصادف ، جداسازی ۱۲۸ کیلومتر از محورها با استفاده از نیوجرسی ، نصب بالغ بر ۳ هزار تابلو هشدار دهنده و نصب ۲۷ دستگاه دوربین هوشمند ثبت تخلفات جاده ای بوده است.

فرمانده انتظامی استان ایلام گفت: در مدت اجرای محدودیت های کرونایی و در راستای قطع زنجیره کرونا ،بیش از ۱۰ هزار خودرو به شهرهای مبدأ  عودت، به ۶ هزار و ۴۰۰ راننده  تذکر  و ۳ هزار خودرو نیز اعمال قانون شده است.

سردار القاصی مهر اظهار داشت: با ارائه هشدارهای پلیسی ، برنامه های رادیویی و تلویزیونی ، کلاس های آموزش همگانی و تلاش های کارشناسان پلیس فتا در طول سال ۹۹ وقوع جرائم سایبری در سطح استان با کاهش ۲ و ۱۷ دهم درصد و کشف این جرائم با افزایش ۱۶ درصدی روبه رو بوده است.

وی افزود: کارشناس پلیس فتا با انجام اقدامات تخصصی و رصدهای پلیسی موفق به بازپسگیری بیش از ۱۱ میلیارد و ۱۹۵ میلیون ریال از کلاهبرداران فضای مجازی و عودت به مالباختگان شدند.

سردار القاصی مهر در بخش دیگری از سخنان خود به هوشمند سازی پلیس اشاره کرد و گفت: پیشرفت و نوآوری ، تحول همه جانبه و تلاش در جهت هوشمندسازی پلیس ،موجب جلوگیری از اتلاف وقت و ارائه خدمات با کیفیت به شهروندان می شود.

فرمانده انتظامی استان ایلام هوشمند سازی پلیس  را نشان دهنده تحول پلیس سنتی به پلیس نوین، عنوان کرد وافزود: از مهمترین برنامه های هوشمند سازی پلیس ، مجهز شدن پلیس راهور به دست افزار ثبت جرائم راهنمایی و رانندگی ، انجام کروکی های الکترونیکی، اطلاع از استعلام وضعیت خروج از کشور افراد دارای گذرنامه با استفاده از اپلیکیشن پلیس من، نصب دوربین البسه پلیس ،راه اندازی سامانه ردیاب خودروهای گشت، و… خواهد بود.

وی راه اندازی سامانه پلیس همراه را یکی دیگر از اقدامات پلیس هوشمند عنوان کرد واظهار داشت: با توجه به شیوع بیماری کرونا و لزوم آموزش غیر حضوری به جوانان و نوجوانان ، سامانه پلیس همراه برای ارائه خدمات آموزشی در بستر شاد راه اندازی شده است .

سردار القاصی مهر با بیان اینکه دانشگاه پشتوانه علمی خوبی برای تحقق پلیس هوشمند،محسوب می شود و فراگیری دانش، تحقیق و پژوهش در حوزه نظم و امنیت، موجب ارتقاء ارائه خدمات به مردم می شود، ادامه داد: در مهر ماه سال ۹۹ دانشگاه عملی کاربردی در انتظامی استان افتتاح و در این مرکز نزدیک به ۱۰۰ نفر از کارکنان انتظامی استان در رشته پیشگیری انتظامی و حقوق ضابطین قضائی ثبت نام شده اند.

سردار القاصی مهر با اشاره به رضایتمندی ۹۲ درصدی شهروندان از پلیس در سطح استان، گفت: از ابتدای سال تاکنون تعداد ۲۴۴ هزار و ۶۲۸ تماس مردمی با مرکز فوریت های پلیس ۱۱۰ ثبت شده که از این تعداد تماس ۷۴ هزار و ۴۹۵ تماس آنها عملیاتی و در راستای رسیدگی به موضوعاتی همچون نزاع و درگیری، سرقت و تعداد ۱۵۹ هزار و ۵۲۱ تماس با ارائه مشاوره های انتظامی پاسخ داده شده و تعداد ۱۰ هزار و ۶۱۲ تماس غیر قابل پیگیری بوده است.

وی سامانه ۱۹۷ را پل ارتباطی بین مردم و پلیس عنوان کرد و گفت: امسال، هم استانی های عزیز بیش از ۸ هزار تماس با این سامانه برقرار که ۵۰ درصد از تماس گیرندگان از عملکرد کارکنان پلیس قدردانی کرده اند و این موضوع علاوه بر سنگین تر شدن وظیفه پلیس، موجب خواهد شد تا کارکنان با تلاش بیشتری برای تحقق امنیت و آرامش مردم تلاش کنند و این خود یک سرمایه اجتماعی است .

فرمانده انتظامی استان ایلام راه اندازی سامانه مشاوره تلفنی پلیس پاسخگو را یکی دیگر از برنامه های ،پلیس پاسخگو عنوان کرد و گفت: با توجه به شیوع ویروس کرونا و ضرورت ارائه خدمات مشاوره ای به عموم مردم ،شهروندان می توانند با شماره ۰۹۶۵۸۰ تماس و از خدمات مشاوره ای رایگان بهره مند شوند.

فرمانده انتظامی استان ایلام در ادامه با بیان اینکه آگاهی بخشی ، آموزش همگانی و مشاوره نقش مهمی در پیشگیری از جرائم و ناهنجاری های اجتماعی دارند ، ادامه داد : معاونت اجتماعی انتظامی استان با فعال کردن چارت مددکار اجتماعی در ۱۵ کلانتری در سطح استان و استفاده از کارشناسان و مشاوران مجرب از ابتدای سال تا کنون بیش از۱۰هزار پرونده در مرکز مشاوره و دوایر مددکاری اجتماعی کلانتری های استان رسیدگی و ۷۲ درصد این پرونده ها  منجر به مصالحه شده است.

فرمانده انتظامی استان ایلام با توجه به در پیش بودن چهارشنبه آخر سال اشاره کرد و گفت :هر ساله با توجه به نزدیک شدن به پایان سال و مراسم سنتی چهارشنبه آخر سال ، بعضأ شاهد بروز حوادث دلخراش و تکان دهنده ای در سطح جامعه هستیم و تعدادی از جوانان و نوجوانان با غفلت و نا آگاهی خود ، صدمات جبران ناپذیری برای خود و خانواده و سایر شهروندان به بار می آورند و با بی توجهی ، این روز  را به کام خود و خانواده تلخ می کنند.

وی با اشاره به مأموریت حساس و مهم نیروی انتظامی در تأمین امنیت مراسم چهارشنبه آخر سال اظهار داشت: فرماندهی انتظامی استان از هم اکنون تدابیر جامع و برنامه ریزی های هدفمند با محوریت تأمین امنیت و آرامش مردم انجام داده و کارکنان آن تلاش حداکثری خواهند داشت تا مردم لحظات شاد و آرامی را سپری کنند.

فرمانده انتظامی استان تصریح کرد: برگزاری مراسم چهارشنبه آخر سال به شکل نادرست موجب شده است تا روزهای پایانی سال به روزهای نگرانی و اظطراب خانواده تبدیل شود.

وی ادامه داد: به استناد قانون مجازات اسلامی هرگونه قاچاق، خرید و فروش و غیره مواد منفجره و محترقه بطور غیر مجاز جرم محسوب و مرتکب آن به مجازات مندرج در قانون محکوم می شود.

سردار القاصی مهر با اشاه به کشف بیش از ۵۰ هزار عدد انواع مواد محترقه در سطح استان تاکید کرد: پلیس در چهارچوب قانون با افرادی که در این ایام به هر طریق آرامش مردم را به مخاطره بیندازند و اقدام به خرید و فروش مواد محترقه کنند ، برخورد خواهد کرد.

وی یکی از عوامل آتش سوزی در واحد های مسکونی را استفاده از مواد آتش زا عنوان کرد وگفت: شهروندان عزیز از نگهداری وسایل آتش زا ،لاستیک ،هیزم و…  در واحد های مسکونی، خیابان و کوچه ها که از عوامل آتش سوزی محسوب می شوند خودداری کنند.

وی با بیان اینکه از مردم عزیز تقاضامندیم با توجه به خطرهای محتمل حاصل از انفجار مواد محترقه، مراقب فرزندان خود باشند و اجازه حضور در اماکن  پرخطر را به آنان ندهند، گفت: پلیس قطعاً و برابر قانون با افرادی که با رفتارهای غیر قانونی و پر خطر خود امنیت و آرامش مردم را بر هم زنند برخورد قاطع خواهد داشت.

فرمانده انتظامی استان گفت: با توجه به ادامه شیوع ویروس کرونا، هم استانی های عزیز برای سلامت خود وخانواده ها پروتکل های بهداشتی  را رعایت کنند و در ایام پایانی سال و تعطیلات نوروز از برپاکردن چادر در طبیعت، تفرجگاه ها پرهیز کنند.

وی با بیان اینکه پلیس براساس رنگ بندی استانها و تصمیم گیری ستاد ملی مبارزه با بیماری کرونا برای کنترل ورود و خروج خودروها و مسافران تصمیم گیری خواهد کرد، گفت: توصیه می شود شهروندان برای پیشگیری از شیوع ویروس کرونا از سفرهای غیر ضروری جدا خودداری کنند.

  • نویسنده : الهام مهدیان