کشته و بیش از ۳۷۰۰ زخمی در انفجار مهیب بیروت/ اعلام حالت فوق العاده دو هفته‌ای در لبنان
کشته و بیش از ۳۷۰۰ زخمی در انفجار مهیب بیروت/ اعلام حالت فوق العاده دو هفته‌ای در لبنان
بر اساس آخرین آمار اعلام شده از سوی وزارت بهداشت لبنان تعداد کشته‌های انفجار بیروت به ۷۳ تن و تعداد زخمی‌ها به بیش از ۳۷۰۰ تن رسیده است. شورای عالی دفاع در لبنان ، به مدت دو هفته در پایتخت لبنان حالت فوق العاده و سه روز عزای عمومی اعلام کرد.

به گزارش پایگاه خبری سپهر ایلام به نقل از خبرگزاری تسنیم ، صدای انفجار بزرگی در بیروت شنیده شد.

منابع محلی گفتند انفجار بزرگی در ورودی بیت الوسط بیروت جایی که محل اقامت سعدالحریری نخست وزیر سابق است، رخ داده و صدای آن در مناطق مختلف پایتخت شنیده شد.

پایگاه خبری العهد لبنان گزارش داد این انفجار در داخل کانتینر حاول ماده نیترات در اسکله بندر بیروت رخ داده است.

برخی منابع گفته بودند انفجار در یکی از انبارهای ترقه رخ داده است.

 رسانه ها در اخبار اولیه خود اطلاع دادند این انفجار در مخازن نگهداری مواد در سکوی شماره ۱۲ این بندر رخ داد و اطلاعات مدیر کل امنیت عمومی لبنان حکایت از آن دارد که  آنچه رخ داد  انفجار مواد بسیار قابل اشتعال مانند نیترات بود که از چند سال پیش مصادره و در بخشی از این انبار نگهداری می شد.

به گفته شاهدان حجم این انفجار به حدی بود که صدای آن نه تنها در تمامی شهر بیروت و اطراف آن بلکه تا بقاع و جنوب هم شنیده شد.

بعد از وقوع این انفجار تعداد زیادی آمبولانس و نیروهای آتش نشانی به محل حادثه گسیل شدند در حالی که وزیر بهداشت لبنان از مردم خواست تا برای اهدای خون به بیمارستان ها مراجعه کنند.

منابع بیمارستانی تعداد اولیه تلفات این انفجار را بیش از ۱۰ کشته و صدها زخمی اعلام کردند . این در حالی است که استاندار بیروت خرابی به وقوع پیوسته را بسیار هولناک توصیف کرد.

او در این عین حال خبر داد اولین گروه از آتش نشانانی که برای اطفای حریق اولیه به محل اعزام شدند به کلی ناپدید شده و خبری از آنها نیست.

در همین راستا برخی رسانه‌های لبنان از زخمی شدن همسر ، دختر و شماری از مشاوران حسان دیاب نخست وزیر لبنان در جریان انفجار شامگاه امشب بیروت خبر دادند.

شبکه تلویزیونی او تی وی ، خبر داد ، در انفجاری که شامگاه سه شنبه در بیروت رخ داد ، همسر و دختر حسان دیاب که در دفتر نخست وزیری (سرای) حضور داشتند زخم های سطحی برداشتند.به گفته شاهدان آسیب‌هایی هم به مقر نخست وزیری لبنان رسید.بر اساس اخبار اولیه این انفجار تاکنون صدها کشته و زخمی داشته است.‎

شبکه المنار در خبری فوری گزارش داد این انفجار شماری کشته و صدها زخمی به جا گذاشته و خسارتهای مالی سنگینی هم به اسکله وارد کرده است.

شبکه ال بی سی لبنان گزارش داد در نتیجه این انفجار ویرانی گسترده در منطقه الکرنتینا و مناطق دیگری از بیروت به جا مانده و درخواستهایی از تیمهای امدادرسانی به کمک به کسانی که زیر آوار انفجار گرفتار شده اند، مطرح شده است.

حزب الله لبنان حمله هوایی اسرائیل را تکذیب کرد

شبکه تلویزیونی OTV لبنان به نقل از منابع نزدیک به حزب‌الله لبنان گزارش داد برخی شایعات درباره حمله رژیم صهیونیستی به انبار تسلیحاتی حزب‌الله در بیروت صحت ندارد.‎

در این حال استاندار بیروت هم در بازدید از محل انفجار روایت رسمی مربوط به انفجار وسایل آتش بازی را هم غیر قابل قبول اعلام و تاکید کرد این حریق بزرگ حاصل آتش سوزی در موادی بسیار قابل انفجار که سال ها پیش مصادره شده بود صورت گرفته است.

مروان عبود استاندار بیروت با اشاره به انفجار ساعتی پیش در بیروت  به شبکه خبری المنار گفت: تقریبا نیمی از بخش های اداری بیروت به میزان زیادی تخریب شده است.

انفجار بندر بیروت ، لبنان ، حزب الله لبنان ،
انفجار بندر بیروت ، لبنان ، حزب الله لبنان ،

همچنین دبیرکل صلیب سرخ لبنان ضمن اشاره به اینکه این انفجار صدها کشته و مجروح برجا گذاشته است گفت، اوضاع طبیعی نیست.‎

بر اساس گزارش المنار، حسان دیاب، نخست وزیر لبنان فردا چهارشنبه را روز عزای عمومی اعلام کرده است.(لینک)

در این حال شبکه المیادین خبر داد : در پی وقوع این انفجار میشل عون رئیس جمهور لبنان اعضای  شورای عالی دفاع لبنان را برای یک جلسه اضطراری در کاخ بعبدا (مقر ریاست جمهوری لبنان) فرا خواند که لحظاتی پیش این جلسه به پایان رسید.

دستگاههای بلدزر در تلاش برای کنار زدن آوار ناشی از انفجار هستند و آمبولانس‌ها همچنان به سمت محل انفجار یا همان بندر بیروت در حرکت هستند تا مجروحان را به بیمارستان منتقل کنند.

در این میان بلدوزرها تلاش دارند با ایجاد شکاف در دیوار سیمانی روزنه ای را باز کرده و گذرگاهی را برای انتقال مجروحان به بیمارستان‌ها ایجاد کند.

در همین ارتباط مدیر آتش نشانی اتحادیه شهرداری های ضاحیه بیروت گفت: برخی افراد در محل انفجار گرفتار شده‌اند و رسیدن به آنان دشوار است با این حال اکنون عملیات منتقل کردن مجروحان در جریان است.‎

شبکه المیادین در ارتباط با آخرین اخبار مربوط به انفجار امروز در بیروت اعلام کرد: از مردم برای اهدای خون به مجروحانی که به بیمارستان‌های بیروت پایتخت لبنان منتقل شده‌اند، درخواست کمک شده است .

قطع برق در بیروت و دشواری عملیات امدادرسانی

قطع برق در بیروت عملیات امداد و نجات را دشوار کرده است و به گفته بدری ضاهر مدیرکل گمرگ‌های لبنان، چند تُن نیترات در بندر بیروت منفجر شده است .

محمد فهمی وزیر کشور لبنان نیز در جریان بازدید از بندر بیروت اعلام کرد: باید منتظر نتایج تحقیقات ماند تا دلایل انفجار مشخص شود.

این در حالی است که عملیات امداد و نجات مجروحان که در محل انفجار گرفتار شده‌اند، ادامه دارد.‎

کشته شدن دبیرکل حزب الکتائب لبنان

«نزار نجاریان» دبیرکل حزب الکتائب لبنان که بر اثر جراحات ناشی از این انفجار از ناحیه سر زخمی شده بود درگذشت .

خبرنگار المنار  گزارش داد: ۹۰ درصد از انبار داروهای بیماران صعب العلاج در نزدیکی محل انفجار بر اثر این انفجار از بین رفت ‎.

بیمارستان‌های شهر بیروت ظرفیت پذیرش مجروحان انفجار را ندارد

وزارت بهداشت لبنان در بیانیه جدید اعلام کرد که ظرفیت بیمارستان‌های شهر بیروت برای پذیرش مجروحان انفجار پر شده و بیمارستان‌های حومه بیروت خود را برای پذیرش مجروحان آماده کنند.

دبیرکل هلال احمر لبنان  به شبکه الجزیره گفت بیمارستان‌های بیروت در وضعیت دشواری قرار دارند و نمی‌توانند هیچ مجروحی را پذیرش کنند.

وی افزود که بیش از ۷۰ نفر (تا به این لحظه) در انفجار بیروت کشته شده‌اند که برخی از آنها در منازل خود فوت شده‌اند.

وی همچنین گفت که در بین زخمی‌ها ۶۰ نفر در وضعیت وخیم قرار دارند و برخی از مجروحان به بیمارستان‌های بقاع و جنوب منتقل شده‌اند.

وزیر بهداشت لبنان گفت آنچه امروز رخ داد، بزرگتر از حجم و اندازه لبنان در وضعیت کنونی‌اش است و این فاجعه چالشی برای دولت و یک فاجعه به تمام معناست.

 بر اساس آخرین آمار اعلامی وزارت بهداشت لبنان تعداد کشته های انفجار بیروت به ۷۳ تن و تعداد زخمی ها به بیش از ۳۷۰۰ تن رسیده است.

رسانه‌های محلی به نقل از یک مسئول امنیتی بلندپایه لبنانی تاکید کردند که ۲۷۰۰ تن ماده نیترات آمونیاک باعث این انفجار شده است

نخست وزیر لبنان: بدون مجازات عاملان این فاجعه از آن نخواهیم گذشت

«حسان دیاب» نخست وزیر لبنان در سخنانی در پی انفجار مهیب بیروت تاکید کرد تا پیش از انجام تحقیقات تصمیمی اتخاذ نخواهد کرد.(لینک)

در پی انفجار مرگبار بیروت؛ اسماعیل هنیه رئیس دفتر سیاسی جنبش مقاومت اسلامی فلسطین(حماس) به سران لبنان تسلیت گفت.(لینک)

اولین واکنش حزب الله به انفجار مهیب بیروت

حزب الله لبنان در اولین بیانیه خود پس از وقوع انفجار مهیب بیروت، این حادثه را به ملت لبنان و خانواده‌های قربانیان تسلیت گفت و خواستار همبستگی همه لبنانی‌ها برای عبور از این «فاجعه دردناک» شد.(لینک)

به دنبال وقوع انفجار مهیب بیروت، سید حسن نصرالله دبیرکل حزب الله لبنان سخنرانی چهارشنبه شب خود را به تعویق انداخت.(لینک)

واکنش اولیه اسرائیل و آمریکا در قبال انفجار بیروت

خبرگزاری غربی رویترز به نقل از یک مسئول امنیتی رژیم صهیونیستی اعلام کرد ما دخالتی در این انفجار نداشتیم ‎.

یک مقام پنتاگون در واکنش به انفجار بیروت به شبکه خبری ان‌بی‌سی گفت: «وزارت دفاع آمریکا از وقوع انفجار در بیروت آگاه است و به‌شدت از تلفات ناشی از این انفجار بزرگ احساس نگرانی می‌کند. ما به‌دقت تحولات را رصد می‌کنیم، اما تاکنون هیچ اطلاعاتی درباره علت وقوع انفجار و جزئیات آن نداریم.»
«کایلی مک‌انانی» سخنگوی کاخ سفید نیز در یک نشست خبری اعلام کرد که کاخ سفید به‌دقت حادثه انفجار مرگبار در پایتخت لبنان را زیر نظر دارد.

نشست شورای عالی دفاع لبنان به ریاست «میشل عون»

شورای عالی دفاع لبنان به ریاست «میشل عون»، بیروت را یک شهر آسیب دیده و بحران زده اعلام و به دولت توصیه کرد که شرایط فوق العاده در کشور اعلام کند.
 این شورا همچنین خواستار تشکیل کمیته تحقیقات درباره انفجار بندر بیروت شد.

«میشل عون» رئیس جمهور لبنان خواستار برگزاری نشست فوق العاده هیئت وزیران در ظهر چهارشنبه شد تا در این نشست توصیه های شورای عالی دفاع و پیامدهای فاجعه پیش آمده در بیروت بررسی شود.

با دستور میشل عون یک هسته بحران در قصر ریاست جمهوری تشکیل شده است که ماموریت این هسته پیگیری پیامدهای حادثه بیروت و هماهنگی با مسئولین مربوطه و کمیته بحرانی است که برای همین منظور تشکیل شده است.

نخست وزیر لبنان خواستار تشکیل یک کمیته تحقیق درباره انفجار بیروت شده است که نتایج آن تا ۴۸ ساعت آینده منتشر خواهد شد.

اعلام حالت فوق العاده به مدت دو هفته در بیروت/ اعلام سه روز عزای عمومی در لبنان

شورای عالی دفاع در لبنان  به مدت دو هفته در بیروت حالت فوق العاده اعلام کرده است. کمیته تحقیق درباره فاجعه بندر بیروت تشکیل می‌شود و گزارش خود را طی ۵ روز آماده خواهد کرد.

شورای عالی دفاع در لبنان گفت که میشل عون رئیس جمهور لبنان خواستار تحقیق درباره حادثه بیروت و مشخص شدن مسئولیت‌ها شده است.

رئیس جمهور لبنان همچنین خواستار بازخواست مسئولان و اجرای شدیدترین مجازات ها برای آنها شده است.

شورای عالی دفاع همچنین خواستار تخصیص بودجه به بیمارستان‌ها برای معالجه مصدومان و پرداخت غرامت به خانواده قربانیان شده است.

شورای عالی دفاع اعلام کرد که نخست وزیر خواستار ۳ روز عزای عمومی و تعطیلی ادارات شده است.

شورای عالی دفاع همچنین اعلام کرد که بندر طرابلس برای انجام ماموریت‌های بندر بیروت آماده خواهد شد و هیئت عالی امداد رسانی برای کمک به خانواده هایی که منازل آنها آسیب دیده است مامور شده است. با تمامی کشورها و سفارت‌هایشان برای دریافت کمک‌ها ارتباط برقرار شده و صندوقی در همین خصوص تشکیل شود.

واکنش‌ها؛ اعلام آمادگی ایران برای کمک به دولت و ملت لبنان/ پیام تسلیت بشار اسد 

بشار اسد رئیس جمهور سوریه در پیامی به رئیس جمهور لبنان، حادثه انفجار مهیب بندر بیروت را به وی و ملت لبنان تسلیت گفت.(لینک)

سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان در واکنش به حادثه انفجار در بندر بیروت، ضمن ابراز همدردی و تسلیت ملت و دولت جمهوری اسلامی ایران با ملت و دولت لبنان، بر ضرورت همبستگی با دولت و ملت لبنان در این شرایط طاقت‌فرسا تأکید کرد.(لینک)

دبیر شورای عالی امنیت ملی کشورمان حادثه انفجار در بیروت که به جان باختن و مجروح شدن تعدادی از شهروندان لبنانی منجر شد را به رئیس‌جمهور، دولت و ملت لبنان تسلیت گفت.(لینک)

«محمدجواد ظریف» وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران شامگاه سه‌شنبه طی پیامی توئیتری در واکنش به وقوع انفجار مهیب در بیروت، با ملت لبنان ابراز همدردی کرد.

ظریف در توئیتر به زبان عربی نوشت: «در این حادثه عظیم دل‌های ما با ملت لبنان است و  برای شهدا رحمت و برای اهالی قربانیان صبر و برای مجروحان شفای عاجل خواهانیم و سلام و رحمت خداوند بر این کشور سرافراز»

وزیر بهداشت در پیامی ضمن تسلیت جان باختن کثیری از مردم بیروت در حادثه انفجار این شهر، آمادگی ایران برای هرگونه کمک و یاری به دولت و ملت لبنان را اعلام کرد.(لینک)

«ولادیمیر پوتین» رئیس جمهوری روسیه، در پی کشته و زخمی شدن شمار زیادی از شهروندان لبنانی در انفجار بیروت، به میشل عون همتای خود تسلیت گفت.

«امانوئل ماکرون» رئیس‌جمهور فرانسه طی پیامی توئیتری در واکنش به حادثه امروز بندر بیروت اظهار داشت: «من همبستگی برادارانه خود را با مردم لبنان در ارتباط با انفجار عصر امروز که قربانیان زیادی گرفت و موجب بروز خسارات سنگینی شد، ابراز می‌کنم. فرانسه در کنار لبنان ایستاده است و همیشه چنین خواهد بود. کمک‌های فرانسه در راه است.»

«دونالد ترامپ» رییس‌جمهور آمریکا عصر روز سه شنبه به وقت واشنگتن در کنفرانس مطبوعاتی خود با اشاره به انفجار شدید بندر بیروت، به مردم لبنان تسلیت گفت و این حادثه را «حمله‌ای وحشتناک» خواند.

«مصطفی الکاظمی» نخست وزیر عراق با کشور لبنان در وضعیت فعلی اعلام همبستگی کرد.

« قیس سعید» رئیس جمهور تونس هم ضمن ابراز تسلیت به همتای لبنانی خود با ملت لبنان ابراز همدردی کرد.

گردانهای حزب الله عراق نیز انفجار بیروت را که در جریان آن صدها تن جان باختند به ملت لبنان تسلیت گفت. حزب الله عراق همچنین خواستار کمک به ملت لبنان برای بهبود جراحات ناشی از این انفجار شد.

«احمد الطیب» شیخ الازهر کشته شدن تعدای از شهروندان لبنانی در انفجار بیروت را تسلیت گفت

«رجب طیب اردوغان» رئیس جمهور ترکیه در واکنش به انفجار بیروت گفت که ترکیه همیشه در کنار لبنان و ملت این کشور خواهد ایستاد و آرزوی شفای عاجل برای زخمی‌های حادثه را داریم

وزارت امور خارجه کویت در واکنش به انفجار بیروت اعلام کرد که این کشور برای مقابله با آثار این انفجار در کنار ملت برادر لبنان ایستاده است و با ملت لبنان ابراز همبستگی کرد

«محمود عباس» رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین نیز در پیامی ضمن تسلیت شهادت و زخمی شدن صدها شهروند لبنانی در انفجار بیروت، با دولت و ملت این کشور ابراز همدردی کرد.

منابع فلسطینی اعلام کردند که «محمد دغیم» جوان فلسطینی ساکن اردوگاه برج البراجنه در انفجار امروز بندر بیروت کشته شده است.

«جبهه خلق برای آزادی فلسطین» اعلام کرد که همبستگی و همدردی خود را با ملت عزیز لبنان در این مصیبت بزرگ اعلام می‌داریم.

نماینده جنبش مقاومت اسلامی حماس در لبنان از تمامی فلسطینیان ساکن اردوگاه‌های آوارگان فلسطینی در این کشور خواست در اهدای خون به مجروحان انفجار امروز در بیروت مشارکت داشته باشند. دکتر احمد عبدالهادی تاکید کرد که ساکنان اردوگاه‌های آوارگان فلسطینی در لبنان باید به وظیفه خود در قبال برادرانشان در لبنان عمل کنند.

  • نویسنده : الهام مهدیان
  • منبع خبر : خبرگزاری تسنیم