کاهش گازهای ارسالی به مشعل؛ اولویت برنامه‌های سال ۹۹ پالایشگاه  ایلام
کاهش گازهای ارسالی به مشعل؛ اولویت برنامه‌های سال ۹۹ پالایشگاه  ایلام
مدیرعامل شرکت پالایش گاز ایلام از برنامه ریزی برای کاهش گاز ارسالی به مشعل خبر داد و گفت: این مهم از اولویت های اصلی این پالایشگاه در سال جاری خواهد بود.

به گزارش پایگاه خبری سپهر ایلام،، دکتر ” روح اله نوریان” افزود: دریافت کامل محصولات اتان و گاز مایع خام به‌عنوان خوراک از سوی پتروشیمی‌ ایلام، راه‌اندازی کمپرسورهای Off Gas که روزانه ۱۵۰ هزار مترمکعب به تولید می افزاید و استفاده از گاز فلش به‌جای استفاده از گاز شیرین‌شده برای زباله‌سوزهای واحد گوگرد از تمهیداتی است که می‌تواند در کاهش گازهای ارسالی به مشعل و افزایش بهره وری تولید بسیار مؤثر باشد.
وی ادامه داد: در حال حاضر عمده اتان تولیدی به خط سراسری تزریق و بخشی از آن بعنوان گاز مصرفی بویلرهای تولید بخار مصرف می شود ضمن اینکه بخشی از گاز مایع خام تولیدی از طریق کپسول های مخصوص حمل LPG با کامیون به عسلویه منتقل می شود.
نوریان با بیان این که در حوزه پایداری و ارتقاء تولید و فروش محصولات در سال گذشته با وجود شرایط تحریم، این شرکت عملکرد موفقی داشته است، اظهار داشت: با افزایش ۷ درصدی گاز ترش بعنوان خوراک ورودی، ضمن حفظ پایداری تولید و کاهش توقفات، در مقایسه با سال ۹۷ گاز شیرین تزریقی به خط سراسری۱۰ درصد، میعانات گازی یک درصد و تولید گوگرد نیز ۷ درصد افزایش داشته است.
وی در ادامه، افزود:در حوزه فروش محصولات تولیدی نیز، میعانات گازی ۵ درصد، گوگرد دانه بندی شده (پاستیلی) ۲۰ درصد افزایش داشته و حتی با توجه به اعلام نیاز برق منطقه ای غرب و عقد قرارداد با مدیریت شبکه برق، ضمن استفاده از ظرفیت مازاد نیروگاه این شرکت، فروش برق نیز ۷۵ درصد رشد داشته است.
وی به تحقق اهداف عملیاتی و تعهدات تولید این شرکت در سال گذشته اشاره و خاطرنشان کرد: خوشبختانه تولید گوگرد بالاتر از تعهد تولید بوده و تعهدات شرکت در بخش تولید گاز شیرین و دیگر محصولات حدود ۹۷ درصد محقق شده است.
مدیرعامل شرکت پالایش گاز ایلام به کسب تقدیرنامه ۵ ستاره تعالی سازمانی با رتبه ۹ در بین شرکت های زیر مجموعه شرکت ملی گاز ایران، بعنوان یک دستاورد مهم در حوزه مدیریت و ارتقاء سازمان اشاره و اظهار داشت: کسب رتبه دوم سلامت اداری، احراز رتبه نخست پژوهش و فناوری بین شرکت‌های پالایشی گاز، دریافت تندیس سیمین مسئولیت‌های اجتماعی و همچنین اخذ گواهینامه‌های مدیریتی همچون اخذ ﻣﻤﯿﺰی اﻧﺮژی و درﯾﺎﻓﺖ ﮔﻮاﻫﯿﻨﺎﻣﻪ اﺳﺘﺎﻧﺪارد ﻣﻌﯿﺎر ﻣﺼﺮف اﻧﺮژی ﻧﯿﺮوﮔﺎه، استاندارد ایزو ۱۶۰۰۰ در حوزه موتورخانه‌ها یا اخذ گواهینامه استاندارد آزمایشگاه‌ ایزو ۱۷۰۲۵ که توفیقی منحصر به فرد بوده و آزمایشگاه این پالایشگاه را بعنوان یک آزمایشگاه مرجع دربین پالایشگاه های گاز کشور معرفی نموده که موضوعات تنها بخشی از موفقیت های این پالایشگاه در سال گذشته بوده است.
این مقام مسئول در بخش دیگری از سخنان خود به مهم‌ترین پروژه‌های انجام‌شده در سال ۹۸ که در ارتقای کمی و کیفی پالایشگاه بسیار تأثیرگذار بوده، اشاره کرد و گفت: نصب مبدل حرارتی پیچیده کلدباکس و همچنین ریبویلر برج دی متانایزر و نیز یک مبدل حرارتی پشتیبان از نوع پوسته لوله با تکنولوژی Tube Insert ساخت داخل در جریان تعمیرات اساسی سال قبل، مهمترین پروژه کاری شرکت بوده که با انجام آن بهبود عملکردی قابل توجهی در واحد استحصال اتان حاصل شده و این تجهیزات تاثیر بسیار خوبی در ارتقا کمی و کیفی محصولات و تولیدات پالایشگاه گاز ایلام داشته است.
وی همچنین به کاهش شدت مصرف انرژی در این پالایشگاه اشاره و تصریح کرد: با تدابیری که در حوزه کاهش مصرف انرژی در کنار افزایش تولید به کار گرفته شده، مصرف ویژه انرژی که بیانگر میزان انرژی مصرفی به ازای یک تن تولید محصولات است ، درسال ۹۸ در مقایسه با سال قبل ۱۲ درصد کاهش یافته است.
وی در ادامه، افزود: پیگیری و رفع مشکلات دمایی واحدهای آمین و بازیافت اتان، رفع مشکل ناپایداری نیروگاه‌ها و ارتقاء سیستم کنترل کمپرسپرهای زیمنس و بویلرهای فشار پایین و راه اندازی واحد شیرین سازی اتان، از پروژه های مهم در حال پیگیری در راستای افزایش هرچه بیشتر کیفیت محصولات و کاهش توقفات ناخواسته‌ و هزینه‌های تولید، می باشد.
مدیرعامل شرکت پالایش گاز ایلام ابراز امیدواری کرد که با راه اندازی کامل پتروشیمی ایلام در سال جاری، و به تبع آن امکان پمپاژ و ارسال اتان، گاز مایع خام و میعانات به آن مجتمع ، ضمن افزایش درآمدهای این شرکت، پالایشگاه گاز ایلام از لیست شرکت‌های آلاینده هوا خارج شود.

  • نویسنده : ایرج ملکی