پایان موفقیت‌آمیز دوازدهمین تعمیرات ‌اساسی در پالایشگاه گاز ایلام
پایان موفقیت‌آمیز دوازدهمین تعمیرات ‌اساسی در پالایشگاه گاز ایلام
رئيس تعمیرات اساسی شرکت پالایش گاز ایلام از پایان موفقیت آمیز دوازدهمین تعمیرات اساسی این پالایشگاه در مرداد ماه سال جاری خبر داد و گفت: در تعمیرات‌اساسی امسال در این شرکت بیش از ١٣٠٠ تجهیز توسط‌ متخصصان بومی مورد بازرسی قرار گرفته و توسط کارشناسان و با همکاری پیمانکاران داخلی بازسازی، نوسازی، تعمير و يا تنظیم شدند.

به گزارش پایگاه خبری سپهر ایلام به نقل از روابط‌عمومی شرکت پالایش گاز ایلام، “مسعود مرشدی” با اشاره به اینکه تعمیرات ‌اساسی امسال از ٢١ تیر ماه الی ٩ مرداد ادامه داشت، افزود: برای حفظ پایداری تولید لازم است که تعمیرات ‌اساسی بر روی تجهیزات، مطابق برنامه از پیش تعیین‌شده انجام شود و اگر این مهم انجام نشود پایداری تولید به خطر افتاده و در فصول سرد، مردم استان و استان‌های همجوار با مشکل جدی قطع یا افت شدید فشار گاز مواجه خواهند شد.
وی اظهار داشت: هر چند رعایت پروتکل های ستاد کرونا برای جلوگیری از شیوع ویروس کوید ١٩ محدودیتهای شدیدی از قبیل فاصله گذاری اجتماعی کارگران، سرو غذا، استفاده از ماسک، ضدعفونی تجهیزاتی که به کارگاه منتقل می شدند، نحوه توزیع آب و سایر خدمات رفاهی را ایجاد کرده بود، ولی با توکل بر خداوند متعال و همکاری همه جانبه واحدهای مختلف پالایشگاه، چرخ تعمیرات اساسی به حرکت خود تا پایان مسیر ادامه داد.
وی تصریح کرد: در تعمیرات امسال بیش از ٣۴ تجهیز ثابت، ٣٠ مورد تجهیز دوار، ١٠٠٠ تجهیز ابزار‌دقیقی، ١٧٠ تجهیز برقی، ١٢٠ مورد شیرآلات و حدود ۱۰۰۰ اینچ‌قطر از خطوط لوله مورد بازرسی، نوسازی، تعمیر و یا تنظیم قرار گرفتند.
مرشدی به مهمترین آیتم‌های تعمیرات ‌اساسی اشاره و خاطرنشان کرد: در بخش تجهیزات ثابت، برج‌ها، ظروف تحت‌فشار، مبدل‌های حرارتی، فن‌های هوایی، فیلترها و مشعل اصلی پالایشگاه مورد بازرسی و تعمیر قرار گرفتند.
وی ادامه داد: در بخش تجهیزات دوار انواع پمپ‌ها، کمپرسورها، کولرهای هوایی، دمنده‌های برقی و توربین‌های بخاری نیز تعمیر شدند.
رئیس تعمیرات پالایش گاز ایلام افزود: در بخش شیرآلات، شیرهای کنترلی، اطمینان، دستی و اضطراری نیز تعمیر و تنظیم شدند.
مرشدی با اشاره به اینکه در بخش تجهیزات برقی انواع الکتروموتورها، فن‌ها، رله‌ها، یو‌پی‌اس‌ها، فیدرهای برق، ترانسفورماتورها و صاعقه‌گیرها تعمیر و تنظیم شده‌اند،اظهار داشت: در بخش تعمیرات ابزاردقیقی انواع سیستم‌های کنترل، سیستم‌های اعلام حریق، آنالایزرهای صنعتی، انواع سنسورها و سوئیچ‌های فشار، دما، دبی، سطح و غیره تعمیر و تنظیم شدند.
وی خاطرنشان کرد: تعمیرات‌اساسی توسط نیروهای متخصص بومی شرکت پالایش گاز ایلام و با کمک گرفتن از پیمانکاران داخلی طرف قرارداد این شرکت به مدت ٢٠ روز و با موفقیت صورت گرفت و این مهم نشان‌دهنده توان داخلی نیروهای بومی است.
رئیس تعمیرات پالایش گاز ایلام تصریح کرد: از جمله موارد با اهمیت در تعمیرات ‌اساسی امسال می‌توان به تعمیرات‌ اساسی کمپرسورهای صادرات گاز، ریتیوب کوره گاز احیا، تخلیه و شارژ بسترهای کاتالیستی واحدهای سولفور به میزان ٨٠ تن، ریتیوب پیش‌گرم‌کننده گاز اسیدی واحد دوم سولفور، برشکاری و جوشکاری خطوط ٣٠ اینچ واحدهای سولفور و تعمیر سینی برج‌های تصفیه گاز اشاره کرد.
مرشدی با اشاره به اینکه در طول این ٢٠ روز، بیش از ۴۴ هزار نفرساعت صرف تعمیرات‌اساسی شده است، افزود: در تعمیرات‌اساسی امسال معاونت عملیات شامل واحدهای تعمیرات، بهره‌برداری و حمل ونقل، امور بازرسی فنی، معاونت مهندسی، ایمنی و آتش نشانی و امور کالا به صورت مستقیم درگیر تعمیرات بوده و سایر واحدها نیز به‌صورت غیرمستقیم پشتیبان عملیات تعمیرات اساسی بودند.

  • نویسنده : ایرج ملکی
  • منبع خبر : روابط‌عمومی شرکت پالایش گاز ایلام