مستاجرانی که توان اجاره بها را ندارند/ افزایش بی رویه اجاره بها مسکن در ایلام
مستاجرانی که توان اجاره بها را ندارند/ افزایش بی رویه اجاره بها مسکن در ایلام
هر ساله در اوایل خرداد ماه مستاجران مجبورهستند که برای خود و خانواده سرپناهی را تهیه کنند اما امسال قیمت ها به طور سرسام آوری افزایش یافته و برخی از مردم توان اجاره بها مسکن را ندارند. بازار اجاره مسکن، همزمان با نزدیک شدن به فصل تابستان و همزمان با دما، گرم می‌شود و در این مدت مستاجران در اکثر شهرهای استان همواره اضطراب انعقاد قرارداد جدید اجاره‌بهای خود را دارند.

به گزارش پایگاه خبری سپهر ایلام در سال های نه چندان دور میزان اجاره بها مسکن در بهترین نقاط  مرکز استان کمتر از ۵۰۰ هزار تومان بود و پول ودیعه مبلغ معقولی بود که هر قشری از جامعه توان پرداخت آن را داشت، اما امروزه در سایه بی توجهی مسئولان ذیربط؛ ودیعه و کرایه اجاره مسکن حتی در نقاط حاشیه ای به مبالغی رویایی تبدیل شده که هیچ کسی توان پرداخت آنها را ندارند.

جوانانی که در طول سال گذشته تشکیل خانواده داده اند و با هزاران امید و آرزو زندگی مشترک را آغاز کرده اند و هیچ سرمایه ای از خود ندارند چطوری بتوانند این مبالغ رویایی پرداخت کنند، این قشر از جامعه که بدلیل بیکاری حتی نمی توانند امرار معاش خانواده را تامین کنند چگونه بتوانند در مقابل افزایش بی رویه اجاره مسکن تاب بیاورند.

برخی از اقشار جامعه همچون کارگران فصلی و غیره که توانایی پرداخت اجاره بها مسکن را ندارند به اجبار به روستاها و محل زادگاه پدری نقل مکان نموده و در آنجا هم بدلیل نداشتن مسکن، آواره و سرگردان هستند و این موضوع باعث شده که حتی نرخ زمین در مناطق روستایی نسبت به گذشته چندین برابر شود، می طلبد که مسئولان ذیربط و در راس آن دولت مردمی برای جوانان این مرز و بوم چاره اندیشی کند.

نبود نظارت بر نرخ اجاره بهای مسکن باعث شده که صاحب خانه ها هر روز قیمت ها را بالا برده و به دلخواه خود نرخ تعیین کنند و هیچ توجهی به درآمد متقاضیان نداشته باشند.آنان مبالغ سنگینی به عنوان ودیعه و اجاره بها مطالبه می کنند که تامین آن برای اقشار کم درآمد،حقوق بگیر، جوانان جویای کار،کارگران، دانشجویان و غیره میسر نبوده و این وضعیت، تهیه مسکن را برای این اقشاراز جامعه به یک معضل تبدیل کرده است.

یکی از مستأجران ایلامی گفت:در سال گذشته در منطقه جمهوری بابت اجاره منزل مسکونی مبلغ ۵۰ میلیون تومان بعنوان ودیعه و مبلغ ۲ میلیون تومان اجاره  پرداخت نموده ام که امسال همان منزل ۲۰۰ میلیون ودیعه و ۵ میلیون تومان توسط صاحب خانه اعلام شده است.

پاشه موسوی افزود: امسال کرایه اجاره بها در سطح شهر ایلام چندین برابر شده و دیگر توان پرداخت اجاره بها نداریم ، انتظار می رود که مسئولان ذیربط برای این موضوع چاره اندیشی کنند.

یکی دیگر از شهروندان ایلامی گفت:هر ساله قیمت اجاره بها در آپارتمان ها معقول بود ، امسال به هر  املاکی مراجعه می کنیم قیمت ها نسبت به سال گذشته چند برابر شده است.

ایلخان حیدری افزود: بیش از ۲ هفته است که بیشتر املاکی ها در ایلام مراجعه می کنم هنوز نتوانستم منزل یا آپارتمانی که قیمت اجاره بهای آن معقول باشد، پیدا کنم.

وی اظهار داشت:هر ساله بانک ها برای کمک به مستأجران وام پرداخت می کردند ولی امسال خبری هم از وام نیست.

یکی از جوانان ایلامی گفت: ودیعه و اجاره بها در ایلام بیشتر از برخی از شهرهای کشور است ، با مراجعه به املاکی ها در ایلام دریافتم که توانایی اجاره بها را ندارم و مجبور شدم به روستاهای اطراف ایلام مراجعه کنم که آنها هم قیمت نجومی عنوان می کنند.

ظاهر  احمدی افزود: شغل بنده آزاد است و درآمد آنچنانی ندارم که هم بتوانم امرار معاش خانواده ام را تأمین کنم و هم اجاره منزل را ، امیدوارم که دولت برای جوانان فکر اساسی کند.

وی اظهار داشت: خانواده پدری ام هم مستأجر هستند و توانایی کمک بهم ندارند و از طرفی مسئولان استانی فقط شعار می دهند و هیچ کاری برای جوانان نکرده اند و ما ماندیم و مشکلاتمان.

مدیرکل راه و شهرسازی استان ایلام با اشاره به اینکه در بخش تاًمین زمین و مسکن در قالب طرح نهضت ملی مسکن استان ایلام در دولت سیزدهم این فعالیت های قابل قبولی انجام شده است،گفت: سهمیه  ۴ ساله مسکن ابلاغ شده به استان ایلام ۳۲ هزارو ۶۰۱ واحد بوده که از این تعداد ۸ هزار واحد سهمیه مسکن روستایی، ۵ هزارو ۷۲۹ واحد سهمیه خود مالکی، ۴ هزارو ۲۹۷ سهمیه بافت فرسوده بوده که از این سهمیه، بخش مسکن روستایی ۸ هزار واحد، مسکن استیجاری یک هزارو ۶۸۷ واحد، خود مالکی ۵ هزارو ۷۲۹ واحد، نوسازی بافت‌های فرسوده ۴ هزارو ۲۹۷ واحد و سهم راه و شهرسازی استان ۱۲ هزارو ۸۸۹ واحد تعیین شده است.

فرشاد دوستی در گفتگو با خبرنگار ما با بیان اینکه تعداد ثبت نام متقاضیان نهضت ملی مسکن استان بالای ۵۰ هزار نفر هستند، افزود: تاکنون ۱۰ هزار و ۹۲۹ نفر تأیید نهایی شده اند و از این تعداد، برای ۳ هزار و ۷۸۲ نفر پروژه تعریف شده است.

وی اظهار داشت: در بخش خود مالکی نیز تاکنون ۹۲۰ پروژه و ۳ هزار و ۲۷۱ واحد ثبت شده که ۲۷۰ پروژه و یک هزارو ۱۳ واحد تاکنون به بانک های مسکن، ملت، ملی، صادرات، تجارت جهت استفاده از تسهیلات و انعقاد قرارداد معرفی شدند و در بخش بافت‌های فرسوده نیز تاکنون ۲۷۲ واحد ثبت نام کرده اند.

مدیرکل راه و شهرسازی استان ایلام به تأمین زمین مورد نیاز نهضت ملی مسکن  در این استان اشاره و تصریح کرد: کل زمین مورد نیاز برای ساخت ۱۲ هزارو ۸۸۹ واحد سهم راه و شهرسازی بیش از ۳۸۳ هکتار است که اراضی برای ظرفیت ۱۹ هزارو ۱۲۶ واحد شناسایی شده است.

دوستی ادامه داد: در این راستا یک هزارو ۶۳۶ هکتار اراضی با مالکیت سازمان ملی زمین و مسکن برای ظرفیت ۸ هزار و ۴۷۵ واحد با بیش از ۲۲۳ هکتار، اراضی اعمال ماده ۶ و ماده ۱۰ قانون برای ظرفیت ۱۰ هزار و ۵۹۹ واحد شامل بیش از یک هزار و ۴۱۲ هکتار، میزان زمین الحاق شده به محدوده از مجموع اراضی کل تامین شده بیش از ۲۱۰ هکتار، اراضی فوق میزان مساحت قابل تغییر کاربری در کمیسیون های مرتبط با بیش از ۱۱۴ هکتار تأمین شده است.

وی با اشاره به اینکه در بعضی از شهرها همچون مهران و دهلران جوابگوی نیاز و بلکه بیشتر می باشد و در بعضی از شهرهای استان همچون ایلام، سرابله، بدره، هلیلان و دره شهر کمبود زمین وجود دارد، تأکید کرد: در این راستا برای شناسائی زمین و تفاهم با مالکین در شهرهای ایلام  شامل ۲۵ هکتار، سرابله ۷۰ هکتار، هلیلان ۶ هکتار و بدره ۸ هکتار در حال اقدام و پیگیری است که در صورت تفاهم ۴ هزار و ۸۶۰  واحد ایجاد ظرفیت خواهد شد.

مدیرکل راه و شهرسازی استان ایلام با بیان اینکه در حال حاضر قرارداد احداث ۸ هزارو ۴۵۶ واحد نهضت ملی مسکن با کارگزاران مختلف منعقد شده است، گفت: از این تعداد بنیاد مسکن استان ۵ هزارو ۲۷۹ واحد، ستاد اجرائی فرمان حضرت امام (ره)  ۱۷۵ واحد، نیروهای مسلح ۳۲۰ واحد و ۲ هزار و ۶۸۲ واحد راه و شهرسازی نیز احداث و ۲ هزارو ۶۸۲ واحد  در دستور کار قرار دارد.

دوستی افزود: تعداد پروانه های ساختمانی صادره ۲۲ هزارو ۲۴۰ واحد است و جمع تسهیلات پرداختی بانک ها تاکنون ۱۲ هزارو ۱۶۰ میلیارد ریال است.

#عکس تزئینی است

  • نویسنده : محمدکریم ویسی