مانشت و قلارنگ یکی از موفق‌ترین سایت‌های تکثیر گوزن زرد است
مانشت و قلارنگ یکی از موفق‌ترین سایت‌های تکثیر گوزن زرد است
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان ایلام گفت: سایت مانشت و قلارنگ یکی از موفق‌ترین سایت‌های تکثیر و احیای گوزن زرد ایرانی در سطح کشور است.

به گزارش پایگاه خبری سپهر ایلام؛ “علیرضا محمدی” افزود: سایت احیا و تکثیر “مانشت و قلارنگ” در بهار امسال شاهد ۶ مورد زاد و ولد گوساله‌ گوزن زرد ایرانی بوده و هم اکنون بدون احتساب این ۶ گوساله، تعداد گوزن‌های بالغ سایت ۳۲ راس شامل ۲۲ گوزن ماده و ۱۰ گوزن نر است.

وی در بخش دیگری از سخنانش با تسلیت به مناسبت شهادت آیت‌الله رئیسی رئیس جمهور و همراهانشان در سانحه هوایی در حین خدمت، اظهار داشت: با توجه به اینکه خدمات شهید جمهور به عنوان یک مکتب خدمت محسوب می‌شود، اقدامات شاخصی در دولت سیزدهم در اداره کل حفاظت محیط‌زیست استان انجام شده است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان تصریح کرد: با رایزنی‌های انجام شده قبل از سفر دور دوم رئیس جمهور به ایلام، مبلغ ۳۵ میلیارد تومان برای تکمیل زیرساخت‌ها اداره کل حفاظت محیط زیست استان مصوب شد.

محمدی تاکید کرد: انتخاب این اداره کل به‌عنوان پرچمدار اربعین حسینی از سوی سازمان حفاظت محیط‌ زیست کشور، برپایی موکب محیط ‌زیستی در شهرستان چرداول با اخذ مجوز از ستاد عتبات عالیات، با توزیع غذای گرم و سرد، اقلام تبلیغاتی محیط زیستی در بین زائرین ابا عبدالله الحسین (ع) و همچنین نظارت بر مدیریت پسماند مواکب استان از جمله برنامه‌های شاخص در دولت سیزدهم است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان ایلام گفت: در سال جاری و به برکت دولت، تکمیل ساختمان اداری محیط‌زیست شهرستان سیروان با اعتبار ۵۰ میلیارد ریال در دستور کار قرار گرفت.

محمدی افزود: طراحی و ساخت اتاق سرور مرکزی و خرید تجهیزات از قبیل سرور مرکزی، فایروال و آنتی ویروس و رایانه در راستای اجرای دولت الکترونیک و امنیت شبکه و اتوماسیون اداری، تعمیر و تجهیز ساختمان‌های ادارات حفاظت محیط ‌زیست شهرستان‌های تابعه و پاسگاه‌های محیط ‌بانی مناطق حفاظت شده، تجهیز و راه‌اندازی آزمایشگاه آب، خاک و هوا اداره کل و آزمایشگاه آب ادارات حفاظت محیط ‌زیست شهرستان‌های ایوان، آبدانان و چرداول و خرید و راه‌اندازی ایستگاه سنجش ذرات گرد و غبار اداره حفاظت محیط ‌زیست شهرستان ملکشاهی در این دولت انجام شده است.

وی اظهار داشت: حفر خندق به طول یک کیلومتر و نصب پایه‌های بتونی به تعداد ۴۰ عدد در محدوده مرز منطقه حفاظت شده مانشت و قلارنگ و ساخت و نصب تابلوهای هشدار دهنده به تعداد ۷۰ عدد در محدوده مناطق به منظور حفاظت و ممانعت از تصرف اراضی ملی، انجام اقدامات مقابله گرد و غبار با اجرای ۱۰۵ هکتار جنگل کاری و مراقبت و حفاظت سالانه در منطقه حفاظت شده کولگ، و مبارزه با آفت گیاهی لورانتوس در جنگل‌های منطقه حفاظت شده مانشت و قلارنگ به میزان ۶۸۵۰ هکتار و افزایش سطح منطقه حفاظت شده کبیرکوه از ۲۰ هزار هکتار به ۴۰ هزار هکتار از دیگر برنامه ها انجام شده در دولت سیزدهم است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان ایلام بر اجرایی کردن منویات مقام معظم رهبری (مدظله العالی) و بیعت مجدد با دولت مستقر و نظام الهی تاکید کرد و اظهار داشت: همه مسئولان باید خادم مردم باشند و در انجام وظایف خود تا آخرین لحظه استقرار این دولت محکم و استوار در راستای خدمت رسانی به مردم استان پای کار باشند.

  • نویسنده : الهام مهدیان