قدردانی ظریف از مواضع اصولی و سازنده روسیه در قبال برجام/تحریم‌ها برداشته نشود طبق مصوبه مجلس اجرای پروتکل الحاقی را متوقف می‌کنیم
قدردانی ظریف از مواضع اصولی و سازنده روسیه در قبال برجام/تحریم‌ها برداشته نشود طبق مصوبه مجلس اجرای پروتکل الحاقی را متوقف می‌کنیم
وزیر امور خارجه کشورمان پس از دیدار با همتای روس خود در مسکو با قدردانی از دیدگاه و مواضع اصولی و سازنده فدراسیون روسیه در خصوص برجام، بر ضرورت استمرار همکاری های نزدیک دو کشور در خصوص برجام تأکید کرد.

به گزارش پایگاه خبری سپهر ایلام به نقل از خبرگزاری تسنیم، محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران که در ادامه دیدار منطقه ای خود به روسیه سفر کرده است امروز در مسکو با سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه فدراسیون روسیه دیدار و در خصوص موضوعات مختلف دوجانبه، مسائل منطقه، خصوصا موضوعات مرتبط با تحولات اخیر در منطقه قره باغ و موضوعات بین المللی گفتگو و تبادل نظر کرد.

وزیر امور خارجه کشورمان در این دیدار با مروری بر حوزه های مختلف روابط دو کشور از اقدام روسیه و رئیس جمهور این کشور در زمینه پایان دادن به درگیری نظامی در قره باغ و در نزدیکی مرز های مشترک با کشورمان قدر دانی کرد و دیدگاه جمهوری اسلامی ایران مبنی بر استفاده از ظرفیت بوجود آمده برای شکل دهی فرصتی به منظور برقراری ثبات و آرامش در منطقه و در چارچوب منافع مشترک تمامی طرف ها را تشریح کرد.

ظریف همچنین با قدردانی از دیدگاه و مواضع اصولی و سازنده فدراسیون روسیه در خصوص برجام، بر ضرورت استمرار همکاری های نزدیک دو کشور در خصوص برجام تاکید کرد.

وی در کنفرانس خبری تاکید کرد: مجلس شورای اسلامی به عنوان دستگاه قانونگذاری کشور یک مصوبه‌ای را تصویب کرده است که بر اساس آن مصوبه ما موظیم که برخی اقدامات را انجام دهیم. یکی از آنها تولید اورانیوم ۲۰ درصدی بوده است که شروع شده است. دیگری پایان دادن به اجرای پروتکل الحاقی است که از روز ۲۱ تا ۲۳ فوریه  باید عملیاتی شود.

وی  افزود: ما طبق قانون موظفیم که این کار را انجام دهیم. اما اگر تا آن زمان اقدامات مناسب برای بازگرداندن روابط اقتصادی ما صورت گیرد، یعنی اینکه آمریکایی‌ها به تحریم‌های خود [علیه ایران] پایان دهند، مداخله در روابط ایران با دنیا را پایان دهند و ما نتیجه آن را ببینیم، آن‌گاه ایران به کلیه تعهدات خود بازمی‌گردد. یعنی ایران نه‌تنها مانع دسترسی بازرسان آژانس [به تأسیسات هسته‌ای کشور] بر اساس پروتکل الحاقی نمی‌شود، بلکه بر اساس همان قانونی که تعهدات خود را کاهش داده است، به اجرای کامل تعهدات بازخواهد گشت.

ظریف گفت: ما این را در بالاترین سطح اعلام کرده‌ایم. مقام معظم رهبری اعلام کردند که اگر آمریکا تحریم‌ها را به صورت «مؤثر» بردارد، ما نیز تمام اقدامات خود را برمی‌گردانیم.

وزیر امور خارجه کشورمان همچنین با تاکید بر روابط دو جانبه فی‌مابین که از سوی روسای جمهور اسلامی ایران و فدراسیون روسیه نیز بطور ویژه مورد توجه قرار دارد،  بر فراهم سازی هر چه روان تر گسترش و توسعه همکاری ها در زمینه های مختلف تاکید کرد.

سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه نیز در این دیدار با تاکید بر اهمیت همکاری ها و مراودات اعتماد آمیز دو کشور در حوزه های دو جانبه و چند جانبه و با اشاره به گفتگوهای مستمر روسای جمهور دو کشور در موضوعات مختلف مورد علاقه، از نجات برجام  بعنوان یکی از کلیدی ترین موضوعات یاد کرد و خواست روسیه مبنی بر اجرای تعهدات همه طرف ها در برجام را مورد تاکید قرار داد.

همکاری در زمینه تامین واکسن کرونا، مبادله هیئت های عالی‌رتبه بین دو کشور، همکاری ها در حوزه خزر،همکاری ها و امنیت در خلیج فارس، مسائل سوریه،لبنان،  یمن،  افغانستان،  لیبی و همکاری های بین المللی دو کشور از دیگر موضوعات مورد گفتگو و تبادل نظر وزرای امور خارجه جمهوری اسلامی ایران و روسیه در این دیدار بود.

  • نویسنده : الهام مهدیان
  • منبع خبر : خبرگزاری تسنیم