سهم قصور عابران پیاده در تصادفات لحاظ خواهد شد
سهم قصور عابران پیاده در تصادفات لحاظ خواهد شد
رئیس پلیس راه انتظامی استان از لحاظ شدن سهم قصور عابران پیاده در تصادفات رانندگی خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری سپهر ایلام، سرهنگ “رضا همتی زاده” در گفت وگو با خبرنگار پایگاه خبری پلیس ، اظهار داشت: عابران پیاده وظیفه دارند برای عبور از عرض راه ها و خیابان ها، فقط از معبر مخصوص عابران پیاده ،پل های هوایی و گذرگاه های زیر زمینی استفاده کنند.

وی افزود: عابران پیاده نباید از حصار آزاد راه ها و هم چنین در بزرگراه ها ،جاده ها و خیابان ها از لابلای درختان و بوته های حاشیه میانه راه عبور کنند تا خدایی ناکرده دچار حوادث ترافیکی نشوند.

رئیس پلیس راه انتظامی استان ایلام خاطر نشان کرد: در صورت وجود حادثه ای که عابر پیاده در آن دخیل و عبور از معابر غیر مجاز باشد ، کارشناسان پلیس راه سهم قصور آنها را در تصادف لحاظ خواهند کرد.

سرهنگ همتی زاده با بیان اینکه مطابق ماده ۳۳۱ قانون مجازات اسلامی اگر عابر پیاده از معابری که برای وی ممنوع است عبور و حادثه ای منجر به فوت یا مصدوم شدن برای وی اتفاق افتاد، تصریح کرد : اگر در این شرایط راننده با سرعت مطمئنه و مجاز در حرکت بوده و همچنین وسیله نقلیه نقص فنی نداشته و راننده قادر به کنترل وسیله نقلیه نباشد و با عابر پیاده برخورد کند ، راننده خودرو ضامن دیه و خسارات وارده شده نیست.

وی در پایان با اشاره به ماده ۲۱۵ آیین نامه راهنمایی و رانندگی به عابران پیاده توصیه کرد :

در محل های که پیاده رو وجود دارد از سطح سواره رو استفاده نکنند.
در مکان هایی که پیاده رو وجود ندارد یا غیر قابل تردد است از منتهی الیه سمت چپ سواره رو و عکس جهت حرکت وسایل نقلیه عبور نمایند
برای عبور از عرض راه ها و خیابان ها فقط از معبر مخصوص عابرین پیاده ، خط کشی عابر پیاده ، پل های هوایی و گذرگاه های زیر زمینی مجاز استفاده نمایند.
از دویدن ، پریدن و ورود ناگهانی به سطح سواره رو خودداری کنند و مراقب حرکت وسایل نقلیه باشند.
عابران پیاده باید به تابلوها و علائم راهنمایی و رانندگی و چراغ ها توجه داشته باشند.
عابران پیاده نباید در خیابان های اصلی و بزرگراهها، خارج از گذرگاههای تعیین شده حرکت کنند.
عابران پیاده موظف هستند در سطح پیاده رو توقف ننمایند، این توقف به هر دلیل از جمله سوار شدن به وسیله نقلیه ، صحبت کردن با راننده و سرنشینان وسیله نقلیه و یا خرید و فروش ، غیر مجاز است.

  • نویسنده : الهام مهدیان