سرمایه‌گذاری ۹۸ هزار میلیارد ریالی در حوزه نفت و گاز ایلام
سرمایه‌گذاری ۹۸ هزار میلیارد ریالی در حوزه نفت و گاز ایلام
معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار ایلام گفت: طی ۳۰ ماه گذشته روند اجرای پروژه‌های مرتبط با حوزه نفت و گاز استان سرعت قابل توجهی گرفته و افزون بر ۹۸ هزار میلیارد ریال در این بخش‌ها سرمایه‌گذاری شده است.

به گزارش پایگاه خبری سپهر ایلام، “احمد کرمی” اظهار داشت: عملیات اجرایی توسعه میادین مشترک آبان و پایدار غرب بر اساس مدل جدید قراردادهای نفتی و با حجم سرمایه‌گذاری ۸۰ هزار میلیارد ریال آغاز شده ضمن اینکه پروژه میدان نفتی دانان با اعتبار ۱۲ هزار میلیارد ریال نیز وارد فاز اجرا شده است.

وی افزود: ایستگاه تقویت فشار گاز دهلران نیز با اعتبار ارزی ۱۲۰ میلیون دلار عملیات اجرایی خود را آغاز کرده است و پروژه لرزه‌نگاری ایوان و چرداول نیز با صرف هزینه ۶ هزار میلیارد ریال شروع شده است.

سرمایه‌گذاری ارزی ۸۰۰ میلیون یورویی در حوزه پتروشیمی ایلام

معاون عمرانی استاندار ایلام به پروژه‌های حوزه پتروشیمی استان نیز اشاره کرد و یادآور شد: پروژه گوگردزدایی مجتمع پتروشیمی ایلام با اعتبار ۲ هزار و ۳۴۰ میلیارد ریال و اعتبار ارزی ۶۴ میلیون یورو آماده بهره‌برداری است.

کرمی تاکید کرد: پروژه هیدروژن مجتمع پتروشیمی ایلام نیز تکمیل شده که برای اجرای این طرح بزرگ ۲۰۰ میلیارد ریال اعتبار ریالی و ۲۷ میلیون یورو اعتبار ارزی صرف شده است.

وی تکمیل عملیات نصب و راه‌اندازی واحد الفین با اعتبار ریالی ۱۴ هزار و ۷۲۰ میلیارد ریال و ارزی ۷۰۹ میلیون یورو را از دیگر پروژه‌های مرتبط با حوزه پتروشیمی ایلام دانست که آماده بهره‌برداری است.

معاون استاندار ایلام مجموع اعتبار هزینه شده برای اجرای این پروژه‌ها را که منجر با افزایش تولید و اشتغالزایی در این بخش خواهد شد ۱۷ هزار و ۲۶۰ میلیارد ریال به شکل ریالی و ۸۰۰ میلیون یورو به شکل ارزی عنوان کرد.

کرمی اضافه کرد: با توجه به منابع عظیم نفت و گاز استان و مزیت نسبی ایلام در این حوزه هم اکنون اجرای پتروشیمی دهلران با اعتبار ۱۰ هزار و ۶۰۰ میلیارد ریال به شکل ریالی و ۴۰ میلیون یورو به شکل ارزی، پتروشیمی مهران با اعتبار یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون دلار در فاز اول و پتروشیمی دره‌شهر با اعتبار ۲۰۰ میلیون دلار در دست اقدام است.

  • نویسنده : الهام مهدیان