روحانی: محدودیت‌های گفته‌شده تا ۱۳ فروردین است/ ۱ ماه به زمان تحصیل دانش‌آموزان افزوده می‌شود
روحانی: محدودیت‌های گفته‌شده تا ۱۳ فروردین است/ ۱ ماه به زمان تحصیل دانش‌آموزان افزوده می‌شود
رئیس‌جمهور گفت: محدودیت‌های اعمال‌شده تا ۱۳ فروردین است. از مردم می‌خواهیم تا جایی که امکان دارند از خانه بیرون نروند.

حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس‌جمهور در جلسه ستاد ملی مبارزه با کرونا با بیان این مطلب که “ملت ما ملتی هستند که علی‌رغم اینکه در تحریم و مشکلات هستند در عین حال مراعات هم را می‌کنند” گفت: در مراکز پرتردد و تجاری ما که جمعیت زیادی جمع می‌شوند این هم ابلاغ شد به وزیر کشور که مقررات اجرا شود.

وی افزود: آن‌جایی که محدود شده، فروشگاه‌ و بقالی‌ها و میوه‌‌فروشی‌ها یا مراکز دارویی مورد بحث ما نیست، به‌عکس این‌ها باید ساعات بیشتری را وقت بگذارند تا ۱۲ شب باز باشند. اگر جایی امکان‌پذیر است فروشگاه‌های بزرگ 24ساعته شوند و این باعث می‌شود جمعیت زیاد در یک نقطه متمرکز نشوند. ببینید هدف این است که مردم در یک نقطه خاص متراکم نشوند و مردم حتی‌الامکان از خانه خارج نشوند.

وی اضافه کرد: همین‌جا به وزارت صمت و اقتصادی ابلاغ می‌کنم که بررسی کنند ما چگونه می‌توانیم کسی که خرید را اینترنتی انجام می‌دهد تخفیف بدهیم، برای کسانی که در مغازه می‌روند مقداری گرانتر باشد.

روحانی گفت: همه درخواست‌های ما همان‌گونه که وزارت بهداشت بر آن تأکید کرد بحث همان ۱۰ و ۱۵ روزه است و این‌که می‌گوییم سفر نروید و مراعات کنید برای دو یا سه ماه نیست تا ۱۳ فروردین است، ان‌شاءالله همه ما مراعات کنیم که در این صورت شرایط ما خود به خود تغییر می‌کند و شرایط جدیدی را خواهیم داشت.

رئیس‌جمهور تصریح کرد: مردمی که مشکوک هستند که دارای این ویروس هستند یا نیستند به بیمارستان مراجعه نکنند، خود این مراجعه باعث ابتلا می‌شود. در بیمارستان‌ها هم جای ویژه برای این کار بگذارند، چادری بگذارند یا مکانی را مشخص کنند. ترددی که می‌گوییم مضر است در بیمارستان هم است، پس مردم همه در این زمینه مراقبت کنند.

روحانی خاطرنشان کرد: اگر کسی قرار است استراحت کند و حالش وخیم نیست، بهترینش خانه است نه بیمارستان و نه نقاهتگاه، حالا به‌هردلیلی در خانه امکان‌پذیر نیست به نقاهتگاه برود. اگر هم وضع به‌گونه‌ای شد که ضروری بود و به نظارت پزشکی نیاز بود در بیمارستان بستری شود. ما هرچقدر بتوانیم بیمارستان‌ را خلوت کنیم زودتر از بیماری عبور می‌کنیم. بیمارستان را وقتی ضروری است برویم. وقتی ضروری است تخت بیمارستان و آی‌سی‌یو تحت اشغال قرار بگیرد. انتقال بی‌جهت به بیمارستان موجب انتقال ویروس می‌شود. نباید پیک به‌یک‌باره بالا برود. اگر بیماری است و ما الآن با آن دست به گریبان هستیم تا دو یا سه هفته یا بیشتر، باید پرسنل و تجهیزات و امکانات ما نیز با آن بخواند، خب، دراین‌صورت کار با آرامش پیش ‌می‌رود و تعداد مرگ‌ومیر کاهش پیدا می‌کند.

روحانی با بیان اینکه در جلسه امروز ستاد ملی مقابله با کرونا تأکید بر این شد که گروهی که امکانات اعم از ماسک،‌ دستکش و لباس مخصوص برای آنها ضرورت دارد در درجه اول، پرسنل درمانی بیمارستان‌ها هستند، باید اینها را اول به این گروه برسانیم و این قدم اول است، گفت: در قدم دوم هرجایی به ماسک و دستکش نیاز است به مراکز تولیدمان بفرستیم، جاهایی که ماسک و دستکش و مواد غذایی تولید و بازار ما را اداره می‌کند و شبانه‌روز کار می‌کنند آن کارگر و مهندس باید محفوظ بماند و سالم باشند، آن محیط را باید ضدعفونی کنیم.

رئیس‌جمهور گفت: باید تلاش کنیم همه تلاش کنیم هر کاری لازم است انجام دهیم تا سیستم تولید حالت عادی و معمولی داشته باشد، این چیزی بود که من از روز اول توصیه کردم و این را وزارت اطلاعات مفصل برای ما فرستاد گفتم که توطئه ضدانقلاب این است که کاری کند که در ایران کار و فعالیت اقتصادی تعطیل شود و این هدف آنها است.

وی اضافه کرد: ما نباید بگذاریم این هدف محقق شود و همه باید در چهارچوب پروتکل‌های بهداشتی که وزارت بهداشت و ستاد ملی اعلام می‌کند کار و فعالیت کنیم. همه اصول را باید رعایت کنیم و اگر موردی هست که آنها می‌گویند به آنجا وارد نشوید، وارد نشویم و اگر در جایی می‌گویند که این رستوران و بازار شلوغ برای مدتی نباشد، گوش کنیم.

روحانی با ابراز اینکه در جلسه امروز ستاد ملی مقابله با کرونا تأکید شد که وزارت بهداشت به مردم توضیح دهد که “ما ماسک و دستکش را برای کجا و کی نیاز داریم؟”، گفت:‌ الآن همه فکر می‌کنیم که همگی باید دستکش و ماسک داشته باشیم و باید وزارت بهداشت بگوید که کجا و در چه موردی لازم است که ماسک و دستکش حتماً زده شود و در چه مواردی لازم نیست. کجا باید دست‌ها شسته شود. همه اصول به مردم روشن‌تر و دقیق‌تر برای مردم مشخص شود تا مصرف این‌ها هم معتدل باشد و جایی که ضروری است مصرف شود. جزو مواردی که استفاده از ماسک و دستکش اولویت دارد نیروهای مسلح ما هستند، یعنی پلیس ماست که ناچار است در خیابان باشد همچنین مرزبانهای ما هستند که ناچارند باشند، همه آنهایی که امروز پست ضروری دارند، نیاز ضروری دارند.

رئیس جمهور در ادامه به گزارش رئیس ستادکل نیروهای مسلح در زمینه امکانات بیمارستانی اشاره کرد و افزود: گزارشی که رئیس محترم ستادکل نیروهای مسلح داده است سه هزار تخت بیمارستانشان الآن آماده است و می‌توانند افزایش هم بدهند و خیلی از این تخت‌ها خالی و آماده پذیرایی است، نقاهتگاه در موارد زیادی تشکیل شده و باز هم می‌شود تشکیل شود. هنوز نقاهتگاه‌ها به آن صورت مورد استقبال قرار نگرفته است ولی اگر نیاز باشد می‌توانیم افزایش دهیم. رئیس ستادکل در این جلسه مطرح کردند که ۷ بیمارستان سیار الآن آماده و فعال است ولی تا ۲۰ بیمارستان سیار هم می‌توانند آماده کنند و هر کجا که لازم است این کار انجام بگیرد.

وی اضافه کرد: نسبت به حمل‌ونقل و لجستیک و مسئله سفر با اتوبوس، هواپیما و قطار یک جا می‌تواند تصمیم بگیرد و آن ستاد ملی کرونا است که می‌تواند بگوید پرواز این مسیر قطع شود و این مسیر قطار و اتوبوس نباشد،‌ استاندار و مقام محلی و هیچ فردی در منطقه آزاد حق تصمیم‌گیری ندارد و اگر استاندارهای محترم نظری هم دارند این نظر را از طریق وزیر کشور بفرستند و در ستاد ملی مطرح شود و هر تصمیم گیری لازم بود انجام شود.

رئیس جمهور راجع به تخلفات صورت‌گرفته در فضای مجازی نیز گفت: در اینجا چارچوبی برای برخورد با افراد متخلف تصویب شد و این مجازات که در نظر گرفته شده حداقل مجازات‌هایی است که در این جلسه تصویب کردیم و بنا شد در جلسه آینده اگر موردی نیاز به تکمیل است، تکمیل شود. اینجا بیشتر نظارت و ارزیابی، تعطیلی موقت و انفصال موقت، قطع یارانه و حذف معافیت‌های مالیاتی، ابطال مجوز و ایجاد محدودیت در فعالیت رسانه اینجا تصویب و ابلاغ می‌شود و مطالب لازم دیگری هم ممکن است لازم باشد که در جلسات بعد آنها را هم تصویب می‌کنیم.

روحانی همچنین از افزایش زمان تحصیلی دانش‌آموزان در سال تحصیلی جاری خبر داد و گفت: اگر شرایط به‌گونه‌ای بود که بعد از پایان تعطیلات عید کار آموزش را شروع کنیم ۱ ماه به زمان تحصیل دانش‌آموزان افزوده می‌شود و اگر دیرتر شروع شود یک مقدار به آن یک ماه اضافه خواهد شد. دانشجویان و دانشگاهیان نیز بعد از پایان تعطیلات ۳ هفته به دوره آموزش اضافه می‌شود. هرچه دیرتر شود به آن سه هفته اضافه خواهد شد یعنی اگر به‌عنوان مثال بعد تعطیلات عید دو هفته باز تعطیلی دانشگاه‌ها تأخیر افتاد بر آن سه هفته اضافه می‌شود یعنی پنج هفته خواهد شد اما اگر نشد به همین روال که گفته شد که این مقررات و چارچوب آن مصوب شد.

به گزارش تسنیم، روحانی در ادامه این جلسه با بیان اینکه در این جلسه بر تولید بیشتر نیازمندی‌های بهداشتی مخصوصاً الکل تأکید شد و به قائم‌مقام وزارت صمت که در این جلسه حضور دارد تأکید شد که مسئله را دنبال کند اظهار داشت:‌ در برخی از موارد می‌توانند تولید الکل انجام دهند که گیرهای اداری بود که دستور دادیم این گیر اداری امروز حل شود و موادی که باید از بندر حمل شود، همین امروز به‌سمت اصفهان حمل شود تا بتوانیم الکل مورد نیاز را در اختیار مردم قرار دهیم.

وی خاطرنشان کرد: البته در این جلسه موضوعی مطرح شد درباره برخی از عزیزانی که از کشورهای دیگر به‌عنوان زائر به ایران سفر کردند و در ایران هستند بعضی از آنها احتمالاً مبتلا و بعضی‌ها سالم هستند بنا شد نسبت به آنها رسیدگی شود و آنها درمان شوند، اگر لازم هست یک یا دو بیمارستان سیار برای این کار اختصاص داده شود. عزیزانی که از هندوستان و پاکستان و افغانستان و جای دیگر هستند افرادی بین آنها مبتلا باشند به هر حال درمان شوند و بعد ان‌شاءالله به کشور خود برگردند.

روحانی در پایان خاطرنشان کرد: امروز امیدواری همه ما از جلسه قبل بیشتر است و دلم می‌خواهد در جلسه بعدی که روز سه‌شنبه است باز هم این امیدواری افزایش پیدا کند و بتوانیم در یک زمان کوتاه قابل قبول این مسئله را که پیش‌پای مردم است و برای کسب‌وکار مردم مشکل درست کرده برداریم. البته در این جلسه در مورد برخی از کسب‌وکارها هم بحث شد که جزو آنهایی که در این روزها دچار مشکل شدند به لیستی که قبلاً ما داشتیم باید اضافه شود، بنا شد که معاون اقتصادی در این زمینه بحث و بررسی کند و اگر نیاز به مصوبه این جلسه دارد برای جلسه بعدی بیاورد.

به گزارش تسنیم، روحانی در ابتدای سخنانش نیز گفت: ایام بسیار پربرکت بعثت پیامبر عظیم الشأن اسلام را به ملت بزرگ ایران تبریک و تهنیت عرض می‌کنیم که امشب شب بعثت آن عزیز و بزرگوار است که شاید بتوانیم بگوییم بعثت پیامبر(ص)، بزرگترین عید ما مسلمانان است. گزارش اولیه وزارت بهداشت و گزارش‌هایی که استانداران مازندران و اصفهان دادند، بسیار امیدوارکننده بود، پیداست همه تلاش‌ها و کوشش‌هایی که کادر درمانی، پزشکان، پرستاران و همه عزیزان ما در بخش درمان انجام می‌دهند و همچنین نیروهای مسلح که در بحث درمان، نقاهتگاه‌ها و ضدعفونی کردن اماکن وارد عمل شده‌اند، تأثیر بسیار خوبی داشته است. نگران بودیم که این ایام یک اوج و پیکی داشته باشیم که تا امروز نبوده و امیدواریم روزهای بعد هم مشکل نداشته باشیم.

وی افزود: اگر همین روند ادامه یابد به‌معنای موفقیت راه و مسیری است که انتخاب شده است. مجموعه گزارش‌ها نشان می‌دهد که سفرها بسیار کم شده و این طور که دیروز از فرمانده راهور پرسیدم گفتند که ۷۰ درصد کاهش سفرها را داشته‌ایم و کل این ۵ الی ۶ روز را در نظر بگیریم ۵۰ الی ۶۰ درصد کاهش داریم که این خیلی مهم است که مردم عزیز ما به نکات توصیه‌ای وزارت بهداشت و ستاد ملی مبارزه با کرونا که مطرح کرده‌اند، توجه کرده‌اند و جای تشکر و سپاسگزاری دارد.

رئیس‌جمهور تصریح کرد: شاید کمتر کشوری این‌چنین باشد که با گفتن، توصیه و درخواست، این همه مردم همراه شوند و کمک کنند الآن ما اروپا و جاهای دیگر را هم می‌بینیم، آنها هم توصیه می‌کنند اما وقتی نیروی مسلح می‌گذارند، یک مقداری اثر دارد. شاید مردم تعجب کنند که در یک کشور مهم اروپایی که یکی از دوستان عکسش را مستقیم برایم فرستاد، بالای سر دستمال کاغذی دو پلیس مسلح گذاشته‌اند که یکی تفنگ و یکی کلت دارد.

  • نویسنده : الهام مهدیان
  • منبع خبر : خبرگزاری تسنیم