رفع محرومیت از هلیلان عزم جدی تمامی دستگاه‌ها را می‌طلبد
رفع محرومیت از هلیلان عزم جدی تمامی دستگاه‌ها را می‌طلبد
استاندار ایلام گفت: خدمات نظام در منطقه محروم هلیلان قابل توجه است اما تمامی دستگاه‌ها باید عزم خود را برای کم کردن مشکلات مردم منطقه چند برابر کنند.

به گزارش پایگاه خبری سپهر ایلامقاسم سلیمانی‌دشتکی روز سه‌شنبه در جلسه محرومیت‌زدایی شهرستان تازه تاسیس هلیلان اظهار داشت: این شهرستان با توجه به ظرفیت‌های موجود اگر عزم جدی و همه‌جانبه از سوی دستگاه‌های مختلف وجود داشته باشد می‌تواند به سرعت از غبار محرومیت خارج و به یکی از مناطق مستعد استان و کشور تبدیل شود.

وی افزود: مردم منطقه هلیلان با توجه به بعد مسافت با مرکز استان مراودات خود را با شهرستان‌های مجاور در استان‌های لرستان و کرمانشاه انجام می‌دادند که همین موضوع نیز باعث شده است امکانات زیرساختی و خدماتی به نسبت سایر مناطق استان در این شهرستان رشد پیدا نکند.

استاندار ایلام یادآور شد: طی سال‌های اخیر تلاش دامنه‌داری از سوی ارگان‌های مختلف برای گسیل امکانات مورد نیاز در حوزه‌های مختلف به شهرستان هلیلان صورت گرفته و خدمات شایان توجهی نیز انجام شده است اما همچنان مردم این منطقه با مشکلات عدیده‌ای روبرو هستند.

لزوم حل مشکل معارضان پتروشیمی هلیلان در سریع‌ترین زمان

سلیمانی‌دشتکی تاکید کرد: پروژه‌های متعددی در این منطقه تعریف و در حال اجراست ولی ۲ پروژه بزرگ ایجاد پتروشیمی هلیلان و توسعه اراضی آبی منطقه برای کشت محصولات کشاورزی در اولویت برنامه‌ها قرار دارد.

وی اضافه کرد: پتروشیمی هلیلان از پروژه‌های مصوب دولت برای توسعه این منطقه محروم است که سرمایه‌گذار نیز برای اجرای آن اعلام آمادگی کرده است ولی مشکل معارضان برای تامین زمین مورد نیز باید هرچه سریع‌تر حل شود.

پتروشیمی هلیلان ۳۰۰ فرصت شغلی ایجاد می‌کند

استاندار ایلام گفت: مشکل معارضان زمین حداکثر باید تا ۲ هفته آینده با رایزنی فرماندار با مردم منطقه حل و فصل شود چرا که اجرای پتروشیمی دهلران بطور مستقیم برای ۳۰۰ نفر شغل ایجاد می‌کند.

سلیمانی‌دشتکی یکی دیگر از پروژه‌های دولت برای توسعه و عمران شهرستان هلیلان را آبی کردن اراضی کشاورزی منطقه ذکر کرد و اظهار داشت: بر اساس برآوردهای صورت گرفته تکمیل پروژه‌های کشاورزی برای حدود ۷۰۰ نفر در این منطقه شغل ایجاد می‌کند که باید دستگاه‌های مسوول با تامین اعتبار مورد نیاز این طرح‌ها را به اتمام برسانند.

مجتمع اداری باید در هلیلان احداث شود

وی افزود: یکی از مشکلات و درخواست‌های مردم استقرار نمایندگی دستگاه‌های اجرایی در شهرستان است که باید فرمانداری یک قطعه زمین را برای احداث مجتمع اداری هلیلان مشخص کند تا مردم منطقه برای رفع نیازهای خود مجبور نباشند به سایر مناطق مراجعه کنند.

استاندار ایلام تاکید کرد: مجموعه مدیریتی استان با توجه به عمق محرومیت در هلیلان در تخصیص اعتبارات نگاه ویژه‌ای به این شهرستان دارد و حداکثر توان را برای تخصیص ۱۰۰ درصدی اعتبارات در سال جاری خواهیم کرد ضمن اینکه در بودجه سال آینده نیز باید سازمان برنامه و بودجه استان این شهرستان را در اولویت برنامه‌های خود قرار دهد.

کمک ۱۰ میلیارد ریال بنیاد مستضعفان برای مقابله با کرونا در هلیلان

سلیمانی‌دشتکی از کمک ۱۰ میلیارد ریالی بنیاد مستضعفان برای مقابله با کرونا در هلیلان خبر داد و اضافه کرد: گروه محرومیت‌زدایی باقرالعلوم و سایر نهادها نیز در این منطقه فعالیت‌های بسیار خوبی را طی سال‌های اخیر انجام داده‌اند که باید تداوم یابد.

وی ابراز امیدواری کرد: با همت و تلاش همه ارگان‌های مسوول طی سال جاری و سال آینده شاهد تحول بزرگی در حوزه زیرساخت‌ها و فعالیت‌های اقتصادی در شهرستات تازه تاسیس هلیلان باشیم.

اجرای ۲۲۱ پروژه با ۵۰ میلیارد ریال اعتبار در هلیلان

فرمانده سپاه امیرالمومنین‌(ع) ایلام نیز در این جلسه گفت: ۲۲۱ پروژه با اعتبار ۵۰ میلیارد ریال از سوی سپاه استان در شهرستان هلیلان تعریف و در مراحل اجرایی قرار داشته و یا بهره برداری شده‌اند.

سردار جمال شاکرمی اظهار داشت: اجرای ۱۳۵ چشمه سرویس بهداشتی‌، چهار خانه عالم، چهار مسجد و یک غسالخانه از جمله فعالیت‌های صورت گرفته توسط سپاه در این منطقه است.

وی حضور گروه‌های جهادی در هلیلان با توجه به عمق محرومیت را در کمک به مردم و بویژه نوجوانان و جوانان مثمرثمر دانست که می‌تواتد بویژه از منظر فرهنگی نیز در کاهش بزهکاری و رفع آسیب‌های اجتماعی تاثیرات بسزایی به دنبال داشته باشد.

پروژه آبرسانی میدر هلیلان در مراحل نهایی

رییس سازمان جهاد کشاورزی ایلام نیز جلسه گفت: پروژه آبرسانی میدر هلیلان به طول ۳۰۰ هکتار در مراحل نهایی آزمایش شبکه است که امیدواریم مردم نیز با توجه به تاثیر آن در توسعه اراضی کشاورزی پای کار آمده و از این سرمایه‌گذاری صورت گرفته بهره‌برداری کنند.

سید محمدتراب میری افزود: پروژه کهره، داجیوند نیز در مراحل اجرا قرار دارد که امیدواریم در صورت تامین اعتبار مورد نیاز، فاز اول آن امسال به بهره‌برداری برسد.

پل جزمان هلیلان تا پایان نیمه نخست امسال به بهره‌برداری می‌رسد

مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای ایلام نیز یادآور شد: پل جزمان شهرستان هلیلان به طول ۱۰۰ متر با پنج دهنه ۲۰ متری در حال ساخت است که امیدواریم تا پایان نیمه نخست امسال و پیش از فصل بارندگی با تامین اعتبار به بهره‌برداری برسد.

نورالله دلخواه تاکید کرد: یکی از پروژه‌های در دست اجرا احداث راه روستای گاودول به طول پنج کیلومتر است که به دلیل سخت‌گذر بودن بودن نیازمند ایجاد چندین پل است که برای اجرای آن با کمبود اعتبار روبرو هستیم و امیدواریم با تامین بودجه این خواسته مردم منطقه محقق شود.

اجرای پنج پروژه راهسازی با ۲۰۰ میلیارد ریال اعتبار در هلیلان

مدیرکل راه و شهرسازی ایلام نیز یادآور شد: پنج پروژه راهسازی و شهرسازی با اعتبار ۲۰۰ میلیارد ریال برای شهرستان هلیلان تعریف شده است.

علی‌اصغر کاظمی تاکید کرد: پروژه ایجاد کتابخانه در این شهرستان هم اکنون از پیشرفت فیزیکی ۸۵ درصدی برخوردار است ضمن اینکه طرج تفصیلی شهر توحید نیز برای تصویب نهایی به ماده پنج ارسال شده است.

پرداخت مستمری به ۴۲۷ خانوار هلیلانی

مدیرکل بهزیستی ایلام نیز از پرداخت مستمری به ۴۲۷ خانوار در قالب ۶۲۲ نفر در شهرستان هلیلان خبر داد.

مهناز همتی اضافه کرد: ۲۵۶ خانوار با ۵۳۶ نفر نیز در حوزه اجتماعی از کمک‌های این سازمان برخوردار هستند و در کنار این موضوع ۴۶۵ کودک هلیلانی در مهدهای کودک از خدمات بهزیستی استفاده می‌کنند.

مرکز بهداشتی درمانی توحید هلیلان افتتاح می‌شود

رییس دانشگاه علوم پزشکی ایلام نیز از افتتاح مرکز بهداشتی و درمانی شهر توحید طی هفته آینده خبر داد.

دکتر محمد کریمیان یادآور شد: ایجاد مرکز درمانی در منطقه محروم پیازآباد شهرستان هلیلان نیز در حال اجراست که بخشی از محوطه‌سازی و جانمایی تجهیزات باقیمانده است و در صورت تامین اعتبار حدود پنج میلیارد ریالی این پروژه نیز تا ۲ ماه آینده افتتاح خواهد شد.

۳۵ درصد جمعیت هلیلان تحت پوشش کمیته امداد هستند

مدیرکل کمیته امداد امام خمینی(ره) ایلام نیز گفت: ۳۵ درصد جمعیت معادل ۲۵ درصد خانوارهای هلیلانی تحت پوشش این نهاد هستند.

رمضان دستیاری تاکید کرد: ۳۵۴ دانش آموز و ۲۰۰ کودک هم اکنون از کمک‌های این نهاد استفاده می‌کنند ، ۱۸۵ مورد کمک پزشکی سال گذشته به افراد تحت پوشش در هلیلان صورت گرفته و ۳۴ بیمار صعب‌العلاج نیز از خدمات کمیته امداد بهره‌مند هستند.

وی از ایجاد ۴۷۲ فرصت شغلی با اعتبار ۱۱۸ میلیارد ریال توسط این نهاد در شهرستان هلیلان طی سال گذشته خبر داد و اظهار داشت: یک هزار و ۶۷۵ مورد کمک در حوزه مسکن نیز با اعتبار ۸۹۰ میلیارد ریال در این منطقه هزینه شده است.

۱۵ بهمن‌ماه سال ۹۸ در آیینی و با حضور معاون پارلمانی رییس جمهوری و ابلاغ پیام رییس جمهوری فعالیت شهرستان تازه تاسیس هلیلان بطور رسمی آغاز شد.

بدین ترتیب تعداد شهرستان‌های استان ایلام با ۵۸۰ هزار نفر جمعیت به ۱۱ شهرستان افزایش یافت.

  • نویسنده : الهام مهدیان