رسانه ها می بایست طرح جامع مدیریت کرونا را در جامعه تبیین کنند
رسانه ها می بایست طرح جامع مدیریت کرونا را در جامعه تبیین کنند
استاندار ایلام با اشاره به اینکه نقش رسانه ها در اقناع افکار عمومی برای اجرا شدن مصوبات ستاد کرونا حائز اهمیت است و تولید محتوا و نظارت بر اجرای مصوبات ستاد کرونا دو نقش مهم رسانه در شرایط سخت امروز است، گفت:امروز روز وحدت و یکی شدن علیه دشمن مشترکی بنام کرونا است و رسانه ها می بایست طرح جامع مدیریت کرونا را در جامعه تبیین کنند.

به گزارش پایگاه خبری سپهر ایلام به نقل از پایگاه خبری جزمان، ” قاسم سلیمانی‌دشتکی” در نشست صمیمی با جمعی از اصحاب رسانه استان با قدر دانی  از زحمات شبانه روزی و بی دریغ اصحاب رسانه در بحث مبارزه باکرونا،افزود: امروز شرایط سختی بر جهان، کشور و استان در خصوص ویروس منحوس کرونا حاکم شده است و راه برون رفت از این بحران، جز با هم فکری، همدلی و همبستگی در اجرای دستورالعمل ها و رعایت پروتکل‌های بهداشتی ، راهی دیگر وجود ندارد.

وی نقش رسانه ها را در بعد نظارتی و تولید محتوا مهم دانست و اظهار داشت: رسانه ها می توانند بازوی ستاد کرونا در نظارت بر اجرای مصوبات بوده و با تولید محتوا در اقناع افکار عمومی برای مجاب کردن مردم در اجرای دستورالعمل نقش آفرینی حائز اهمیتی داشته باشند.

استاندار ایلام در ادامه در پاسخ به سئوال یکی از خبرنگاران در خصوص نحوه پذیرش بیماران کرونایی، تصریح کرد: همیشه رسانه ها مشاوران امینی برای ما بوده اند، حرف آنها را به‌دقت گوش کرده ایم، در ستاد کرونا مادامی که برخی از رسانه ها خواستار اختصاص بیماران مصطفی به کرونا و جداسازی بیماران داخلی و قلبی شدند ما این بحث را در شورای تامین مطرح، مصوب و اجرا نمودیم.

سلیمانی دشتکی خاطرنشان کرد: بیمارستان زاگرس را به پذیرش بیماران داخلی و قلب و عروقی با تعرفه و بیمه دولتی اختصاص داده شده والبته این دستورالعمل وزارت بهداشت است که با توجه به افزایش بیماران کرونا در کشور در تمام بیمارستان ها بخش مجزایی به کرونا اختصاص یابد.

استاندار ایلام با اشاره به اینکه با رایزنی های فراوان مشکلات  تجهیزات بیمارستان های استان در مبارزه با بیماری کرونا  برطرف شده است و برخی مسائل و مشکلاتی که در بحث اکسیژن ساز بود با تهیه و نصب چهار دستگاه اکسیژن ساز و توافق حاصله از طریق استان خوزستان در خصوص ذخیره اکسیژن حل شد.

سلیمانی دشتکی افزود: در آغاز شروع بیماری کرونا در استان ۲۰۰ سیلندر اکسیژن بیشتر نداشتیم و ۳۰۰ سیلندر دیگر خریداری شد و خرید ۲۰۰ دستگاه دیگر نیز انجام شده و در حال ارسال به استان است، همچنین تعدادی ونتیلاتور از وزارت نفت و تعدادی بای پپ از وزارت بهداشت برای استان ارسال شده است.

رئیس ستاد استانی مبارزه با کرونا با اشاره به اینکه در دیدار با معاون درمان وزارت بهداشت و رئیس سازمان داوطلبان جمعیت هلال احمر کشور قول دادند هم سیلندر و هم دستگاه اکسیژن ساز به استان کمک کنند، اظهار داشت:با توجه به افزایش بیماران کرونایی با همکاری سپاه دو تا نقاهتگاه استاندارد را مجهز کرده ایم که به گفته معاون وزیر بهداشت در کشور بی نظیر است.

وی در ادامه مصوبات ستاد کرونا را لازم الاجرا عنوان کرد و گفت: تصمیمات ستاد استانی کرونا در چارچوب ستاد ملی است و اینکه برخی انتظار دارند در جهت اعمال محدودیت های بیشتر خلاف ستاد ملی عمل شود بایست گفت این کار خلاف قانون است و در این زمینه سه استان مرتکب اشتباه شدند که بعدا حرف خود را پس گرفتند و رویه را در تطابق با ستاد ملی اصلاح نمودند.

استاندار ایلام در بخش دیگری از صحبت های خود از افزایش قابل توجه اعتبارات استان دربودجه‌ پیشنهادی ۱۴۰۰ خبر داد و گفت: در بودجه شاهد افزایش ۶۷ درصدی بودجه جاری و افزایش ۳۰ درصدی بودجه عمرانی هستیم.

سلیمانی دشتکی  به اعتبارات توازن اشاره کرد و افزود: اعتبارت توازن ملی که حداقل بین ۱۴۰ تا ۱۵۰ میلیارد تومان می باشد را بایست یک قلم به راه آهن اختصاص داد و در توزیع اعتبارات توازن استانی نیز بایست مواظب بود که  در شهرستان ها به یکی دو پروژه اولویت دار اختصاص یابد که تمام بشوند.

سلیمانی‌دشتکی در ادامه با عنوان این مطلب که به خاطر کاهش فروش نفت به زیر ۱۰ درصد، سهم درآمد نفت و گاز استان ۳۷ درصد کم‌شده است، اظهار داشت: البته در اعتبارات تملک دارایی های سرمایه‌ ای استان ۵۸ درصد و در اعتبارات موضوع ۲۷ درصد مالیات بر ارزش افزوده نیز با بالای ۴۰ درصد افزایش اعتبار نسبت به سال ۹۹ پیشنهاد شده است.

وی در ادامه به دستاوردهای سفرها هیئت های مختلف به استان گفت: ظرف چند ماه گذشته نهادها و بنیادها مختلفی به استان آمده اند و حامل خیر و برکت فراوانی نیز برای استان شدند.

وی افزود: تاکنون در سفر معاون توسعه روستایی مناطق محروم ریاست جمهوری ۱۵ میلیارد تومان برای هلیلان و مقداری هم بدره ابلاغ شده است و همچنین در بعد تسهیلات ۱۶۵ میلیارد تومان شامل ۱۵ میلیارد تومان استانی و ۱۵۰میلیارد تومان ملی برای اجرای پروژه ها در مناطق روستایی و محروم استان تصویب شد.

استاندار ایلام در ادامه به سفر مسئولان بنیاد مستضعفان و علوی به استان اشاره کرد و گفت: حاصل این رفت و آمدها توافق شد هلیلان نیز به همراه ملکشاهی بعنوان دو شهرستان محروم استان تحت پوشش محرومیت زدایی بنیاد مستضعفان قرار گیرد و در این راستا تاکنون برای این دو شهرستان بالغ بر ۸۰ میلیارد تصویب شده که ۴۵ میلیارد تومان آن ابلاغ گردیده است.

وی در ادامه دستاوردهای سفر رئیس سازمان برنامه و بودجه به استان را کم نظیر خواند و گفت: در این سفر بالغ بر دو هزار میلیارد تومان اعتبار به استان در دو حوزه پروژه های جهش تولید و طرح های نیمه تمام و مهم استان اختصاص یافت که تاکنون بیش از ۶۰۰میلیارد تومان آن ابلاغ شده است.

وی افزود: همچنین در این سفر طی تفاهم‌نامه ای که با بنیاد مستضعفان و کمیته امداد حضرت امام (ره) امضا شد کار ساخت دو هزار واحد مسکونی شروع شده که قبل از اتمام دولت به پایان خواهد رسید و در سفر معاون رئیس جمهور و رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران کشور نیز تفاهم نامه ساخت یکهزارو ۱۰۰ واحد مسکونی امضا شد که ۶۰۰ واحد آن کلنگ زنی و کار بقیه نیز در دست اجرا است.

سلیمانی‌دشتکی در بخش پایانی صحبت های خود از آغاز طرح جامع مدیریت کرونا از روز شنبه خبر داد و گفت: پس از کار کارشناسی این طرح برای مدیریت و بهبود اوضاع حاصل از کرونا شکل گرفته است که از روز شنبه اجرایی می شود که در این زمینه نقش رسانه ها و صدا و سیما در تبین و تبلیغ آن مهم و حائز اهمیت است.

  • نویسنده : الهام مهدیان
  • منبع خبر : پایگاه خبری جزمان