دیدار اعضای شورای قضایی استان ایلام با امام جمعه ایلام
دیدار اعضای شورای قضایی استان ایلام با امام جمعه ایلام
رئیس کل دادگستری و اعضای شورای قضایی استان ایلام با حضور در دفتر نماینده مقام معظم رهبری(مد ظله العالی) در استان و امام جمعه ایلام با حجت الاسلام والمسلمین کریمی تبار دیدار و گفت‌وگو کردند.

به گزارش پایگاه خبری سپهر ایلام، «عمران علی‌محمدی» رئیس کل دادگستری استان ایلام در این جلسه ضمن تبریک ایام گذشته، از پیروزی مقتدرانه سپاهیان اسلام در عملیات وعده صادق و پیروزی بر رژیم جعلی صهیونیستی تجلیل کرد.

وی ضمن اشاره به نام‌گذاری امسال به عنوان “جهش تولید با مشارکت مردم” از سوی مقام معظم رهبری(مد ظله العالی) خاطرنشان کرد: دستگاه قضایی استان آمادگی کامل دارد تا با بهره گیری از کلیه ظرفیت ها در جهت گسترش تولید، ایجاد اشتغال و رفع موانع تولید بیش از پیش قدم بردارد.

عالی ترین مقام قضایی استان ایلام با اشاره به تلاش بی وقفه و جهادی کارکنان قضایی و اداری مجموعه دادگستری استان ایلام در سال ۱۴۰۲ اظهار داشت: دادسراهای استان از حیث شاخص کم ترین موجودی مقام اول کشور و دادگاه های کیفری ۱ و ۲ نیز مقام اول کشوری را کسب نمودند.

وی از کاهش بی سابقه موجودی پرونده ها در دادگاه های تجدید نظر استان، دادگاه خانواده، دادگاه انقلاب و دادگاه های حقوقی و کیفری در سال گذشته و به تبع آن رفع اطاله دادرسی خبر داد و گفت: موقعیت و جایگاه برتر دادگستری استان ایلام از منظر شاخص های کشوری نمایان‌گر ارائه خدمات بهتر و مطلوب تر به مردم شریف استان است.

دکتر علی‌محمدی گفت: دادگستری استان ایلام در شاخص تکریم ارباب رجوع در بهمن ماه سال گذشته رتبه اول کشور و در اسفندماه گذشته و فروردین ماه ۱۴۰۳ تا به امروز رتبه دوم کشوری را کسب کرده است.

رئیس کل دادگستری استان ایلام یادآور شد: اولویت های دستگاه قضایی در سال ۱۴۰۳ در ۸ هدف تدوین شده که شامل ۴۴ برنامه و مشتمل بر ۱۹۲ اقدام است.

وی با اشاره به کسب رتبه اول دادگستری استان در اجرای احکام کیفری در کشور خاطرنشان کرد: در عین حال با تلاش های شورای حل اختلاف و هیئت های صلح استان موفق شدیم ۴۵ درصد از پرونده های واجد شرایط را با صلح و سازش مختومه کنیم.

علی‌محمدی اظهار داشت: با توجه به اهمیت موضوع پیشگیری از وقوع جرم و با تلاش های مستمر معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان موفق به کاهش ۱۵ درصدی جرم سرقت، کاهش ۳ درصدی جرم افترا، کاهش ۵ درصدی جرم تهدید و کاهش ۶ درصدی ایراد صدمه بدنی غیرعمدی در سطح استان شدیم.

وی افزود: با هماهنگی های انجام شده با ستاد مرکزی قوه قضاییه برای اولین بار در استان دوره کارآموزی قضایی با حضور ۲۳ نفر کارآموز از ابتدای اردیبهشت سال جاری شروع شده و به منظور جذب نیروی قضایی مورد نیاز استان به زودی یک دوره کارورزی، یک دوره کارآموزی جذب عمومی و یک دوره کارآموزی مخصوص طلاب و روحانیون برگزار خواهد شد.

رئیس کل دادگستری استان گفت: اتقان آراء در سال ۱۴۰۱ در دادگستری استان ۷۸ درصد بود که با همدلی و برادری و تلاش جهادی سال گذشته به ۹۲ درصد ارتقاء یافت و در این شاخص نیز دادگستری استان موفق به کسب رتبه دوم کشور گردید.

وی افزود: در زمینه مبارزه با فساد در دستگاه قضایی در اقدامی بی نظیر، در سال گذشته ۵۰ نفر کارچاق کن در استان دستگیر و به جرائم آنان رسیدگی شد.

رئیس شورای قضایی استان ایلام با اشاره به دستاوردهای درخشان حاصل شده در سازمان های تابعه دستگاه قضایی در سال ۱۴۰۲ اذعان داشت: به لطف خداوند متعال در سال گذشته ۱۵۵ زندانی جرائم غیرعمد با پرداخت مبلغی بالغ بر ۸۰ میلیارد ریال از زندان آزاد شدند و ۷۷۰ زندانی در زندان های استان گواهی مهارت گرفته و اشتغال کارگاهی ۳۳ درصد محکومین در مرکز فنی و حرفه ای ثابت زندان ایلام انجام شد.

وی گفت: سازمان پزشکی قانونی استان علاوه بر خدمت رسانی به بیش از ۲۸ هزار مراجعه کننده موفق به کسب رتبه های برتر کشوری در شاخص های ترسیم شده در آن سازمان شده و سازمان قضایی نیروهای مسلح استان نیز ضمن تلاش در راستای پیشگیری از وقوع جرم و آموزش نیروها توفیقات بسیاری را در استفاده از مجازات های جایگزین حبس به دست آورده است.

علی‌محمدی عملکرد سازمان بازرسی استان در سال ۱۴۰۲ را بسیار درخشان توصیف کرد و گفت: جلوگیری از فاسد شدن ۲۷ هزار و پانصد تن نهاده دامی، برخورد با انعقاد قراردادهای خلاف ضوابط، ممانعت از تخریب ۸۰۰ هکتار از اراضی ملی و فسخ قرارداد ۵۲ هکتار از اراضی شهرک های صنعتی استان از جمله اقدامات شایان توجه این سازمان در سال گذشته بود.

وی همچنین پیشرفت قابل توجه اجرای طرح جامع حدنگار در اداره ثبت اسناد و املاک استان، کسب رتبه اول کشور در کاهش پرونده ها در اداره تعزیرات حکومتی استان و انجام ۱۰ هزار و ۱۱۳ مشاوره در دیوان عدات اداری استان را از دیگر اقدامات انجام شده در دستگاه قضایی استان در سال ۱۴۰۲ بیان کرد.

در این دیدار همچنین حجت الاسلام والمسلمین «اله نور کریمی تبار» نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه ایلام نیز در سخنانی ضمن تبریک ایام و تبریک پیروزی رزمندگان اسلام در مقابله با دشمن صهیونیستی اظهار داشت: موفقیت های دادگستری استان چشم‌گیر و شایسته تمجید و قدردانی است.

وی گفت: تحقق عدالت جزء ارکان زندگی اجتماعی است و همه ما ناگزیریم برای تحقق آن تلاش کنیم و رسیدگی به موقع دستگاه قضایی به جرائم خود به خود منجر به کاهش جرم در سطح جامعه می شود.

نماینده ولی فقیه در استان با تاکید بر اجرایی شدن شعار سال در استان اذعان داشت: توجه به جهش تولید با مشارکت مردم و رفع موانع آن مستلزم توجه و نظارت ویژه دستگاه قضایی بر موانع ایجاد شده و برخورد قاطع با عوامل غیرقانونی است.

حجت الاسلام والمسلمین کریمی تبار با اشاره به ضرورت مقابله با هنجارشکنی در جامعه بر اهمیت حفظ آرامش روانی مردم تاکید کرد و گفت: نقش دستگاه قضایی در برخورد با مخلان نظم و امنیت بی بدیل است.

وی در پایان ضمن تقدیر و تشکر از تلاش ها و زحمات مجموعه همکاران دستگاه قضایی استان برای آنان در تحقق اهداف ترسیم شده در سال جدید آرزوی موفقیت کرد.

  • نویسنده : الهام مهدیان