حال ایلام اصلا خوب نیست / آمارها نشان دهنده خیز افسارگسیخته کرونا در استان است
حال ایلام اصلا خوب نیست / آمارها نشان دهنده خیز افسارگسیخته کرونا در استان است
استاندار ایلام ضمن ابراز نگرانی شدید از وضعیت کرونا در استان گفت: حال ایلام اصلا خوب نیست و آمارها نشان دهنده خیز افسارگسیخته کرونا در استان است و برای کنترل اوضاع نیازمند همکاری جدی مردم و مسئولان در اجرایی شدن مصوبات ستاد کرونا در سطح جامعه هستیم.

دکتر «محمد نوذری» در نشست ستاد استانی مبارزه با کرونا با اشاره به این موضوع که امروز اغلب شهرستان های استان وضعیت بسیار خطرناکی در بحث کرونا دارند که در این میان حال شهرستانهای حوزه جنوب ناخوش تر است، اظهار داشت: علاوه بر شهرستان های جنوبی استان خیز کرونا در شهرستان های شمالی شروع شده که اگر وضعیت کنترل نشود به زودی تمام استان را در می نوردد،

استاندار ایلام ضمن ابراز نگرانی شدید از وضعیت کرونا در استان گفت: حال ایلام اصلا خوب نیست و آمارها نشان دهنده خیز افسارگسیخته کرونا در استان است بطور مثال در شهرستان سیروان میزان ابتلا و بستری نسبت به میانگین جمعیت به شدت سیر سعودی داردو برای کنترل اوضاع نیازمند همکاری جدی مردم و مسئولان در اجرایی شدن مصوبات ستاد کرونا در سطح جامعه هستیم.

استاندار ایلام بر اجرای کامل مصوبات ستاد کرونا تاکید کرد و  گفت: بر اساس آمارهای موجود متاسفانه رعایت پروتکل های بهداشتی در بین مردم، اصناف و بازاریان، ادارات و … پایین آمده است و همین عامل سبب افزایش شیوع کرونا در استان ایلام شده است.

نوذری با بیان اینکه  میزان رعایت پروتکل های بهداشتی در استان به زیر ۷۰ درصد رسیده است که اگر این رویه ادامه داشته باشد به زودی تمام استان درگیر شدت بالاتری از شیوع بیماری کرونا خواهد شد، افزود: برای مهار کرونا باید رعایت پروتکل های بهداشتی به بالای ۹۰ درصد برسد.

وی در خصوص رعایت دستورالعمل های بهداشتی در بازار گفت: متولیان امر باید در اجرای محدودیت ها یک بام و دو هوا رفتار نکنند، به عنوان مثال در خصوص تعطیلی گروه های شغلی ۲ و ۳ و ۴ شاهد نقض برخی مصوبات هستیم که باید با متخلفان برخورد جدی شود.

استاندار ایلام در ادامه مصوبات ستاد کرونا را لازم الاجرا خواند و گفت: بر طبق قانون تخلف از مصوبات ستاد کرونا جرم است و باید با ناقضان برخورد قانونی شود.

نوذری خواستار اهتمام بیشتر دستگاه قضا و نیروی انتظامی در اجرایی شدن مصوبات ستاد کرونا شد و گفت: یکی از اقداماتی که با استقبال مردم مواجه شد، ممانعت دادستان دهلران از برگزاری دو مراسم عروسی بود که لازم می دانم از این اقدام پیشگیرانه دادستان تشکر کنم.

وی افزود: توقع دارم سایر دادستانهای استان از برگزاری تجمعات و مراسمات عروسی و عزا ممانعت به عمل آورند تا شاهد تجمعات و افزایش آمار مبتلا به کرونا در شهرستانهای استان نباشیم.

رئیس ستاد استانی مبارزه با کرونا در بخش دیگری از صحبت‌های خود به تفاوت پیک سوم و چهارم کرونا در استان پرداخت و گفت: یکی از تفاوت های مهم پیک چهارم با پیک سوم در افزایش قدرت ۷ برابری سرایت ویروس است.

نوذری در ادامه به تحلیل آماری وضعیت کرونا در یک هفته گذشته پرداخت و گفت: میزان ابتلا از روز شنبه ۲۱ فروردین تا دیروز یک هزار و ۸۶۹ مورد است که بیانگر افزایش ۵۰ درصدی آمار مثبت در استان است.

وی با بیان اینکه میزان بستری در هفته گذشته ۴۷۷ مورد بوده که نزدیک  ۶۰ درصد افزایش داشته و این گویای یک وضعیت بسیار نگران کننده است، تصریح کرد: در هفته گذشته متاسفانه ۲۰ نفر از شهروندان هم استانی را از دست داده ایم.

نوذری تنها راه مهار کرونا در استان را همکاری و همراهی جدی مردم با ستاد کرونا در رعایت پروتکل های بهداشتی و اجرای دستورالعمل های این ستاد خواند و گفت: آمارهای ابتلا و میزان بستری و فوتی های استان همگی نشان دهنده اعلام خطر جدی کرونا در استان است و می طلبد مردم این هشدارها را جدی تر گرفته و با رعایت پروتکل های بهداشتی از سلامت خود و هم نوعان به شدت محافظت کنند.

  • نویسنده : الهام مهدیان