جانباز سرافراز حاج «شیرعلی رحمانی» به جمع یاران شهیدش پیوست
جانباز سرافراز حاج «شیرعلی رحمانی» به جمع یاران شهیدش پیوست
جانباز ۷۰ درصد شهید شیرعلی رحمانی پس از سال‌ها صبر بر درد و رنج جانبازی دعوت حق را لبیک گفته و به جمع یاران شهیدش پیوست.

زندگی نامه جانباز ۷۰ درصد روشندل و حافظ کل قرآن شهید «حاج شیرعلی رحمانی»

او در سال ١٣٣۴ در روستای چمن سید محمد بولی دیده به جهان گشود و دوران خردسالی اش را در همین روستا گذراند تا اینکه خانواده اش تصمیم گرفتند به بغداد بروند و بقیه ی عمرشان را در آنجا زندگی کنند.
در این سفر بود که مادرش پی برد چرا پدر ما را به اینجا آورده بود که در جواب پسر خردسالش گفت به خاطر عشق و علاقه اش به اهل بیت (ع).
بعدها به این حرف مادرش پی برد ، پنج ساله بود که پدرش را از دست داد و طبق وصیتش او را در نجف اشرف همان جائی که آرزویش را داشت دفن کردند.

و حالا که هفت ساله شده بود باید پا به پای مادر و برادرنش کار می کرد تا درآمد زندگیشان را به دست آورند آن هم با آن زندگی سخت و مشقت بار آن زمان و این در حالی بود که بچه های هم سن و سالش هم درس می خوانند و هم در کوچه ها به بازیهای بچگانه مشغول بودند ، روزها در پی هم گذشت و تا به خود آمد روزگار از وی جوانی پخته و کامل ساخته بود ، آن وقت بود که تصمیم گرفت همراه برادرانش به کشور ایران باز گردند و درست چند ماه بعد بود که جنگ آغاز شد و این لطف خدا بود که او توانست در جنگ شرکت کند و هیچگاه احساس خستگی نکند، با وجود ترکشهای فراوانی که در بدنش بود به جبهه می رفت و همچون طوفان بر علیه دشمن می غرید.

سال ۶١ بود و دو سال از آغاز جنگ گذاشته بود که مردم آزاد سازی خرمشهر را جشن گرفتند که او پیوند زناشوئی را در این روز قشنگ جشن گرفت ، هشت ماه از آغاز زندگی جدیدش می گذشت و دو سه ماه دیگر مانده بود تا پدر شود و فرزندش را در آغوش بگیرد و همان روزها بود که طور دیگری شده بود که رنگ چشمهایش آبی تر از آسمان و درخشندگی موهایش درخشنده تر از خورشید شده بود ، آن روز مثل همیشه ولی مهربان تر از همیشه خداحافظی کرد و رفت و روز بعد از رفتنش بود که دوستانش خبر مجروح شدنش را دادند ناراحت نبود که دیگر نمی تواند با دست هایش فرزندش را در آغوش بگیرد ، از این ناراحت نبود که دیگر نمی تواند مانند درخت سرو بایستد ، همه ی ناراحتی و گریه های شبانه اش به خاطر دوری ماندن از رکاب امام بود و دلش برای سنگرها به شدت تنگ شده بود.

بعد از مجروح شدنش بود که جنگ شدت گرفت و همه ی مردم آواره ی کوهها و بیابانها شدند و او باید در این هنگام چه می کرد هر روز یک جا و روز دیگر به جای دیگر بدون داشتن هیچ وسیله ای برای جابجائی ، او که الان دوست داشت در کنار همرزمانش باشد حتی نمی توانست چادری را که محل سکونتشان بود را برپا کند و اینک این همسرش بود که در ایام آوراگی همچون شیر مردی ایستاد و از همسر و فرزندان خردسالش مراقبت کرد و نمی گذشت سخت بگذرد و این خود او بود که با این وضع هرگز به ستوه نیامد چون در ذهنش مانده بود که خداوند در قرآن می فرماید : که ما نوع انسان را به حقیقت در رنج و مشقت آفریدیم.

از او پرسیده شد که شیرین ترین و تلخ ترین خاطره ی زندگیت کدام است در جواب گفت شیرین ترین لحظه زندگی ام زمانی بود که ورود امام را از پلکان هواپیما مشاهده کردم و تلخ ترین لحظه زندگی ام روزی بود که خبر فوت امام را از طریق رادیو سراسری شنیدم آن لحظه احساس کردم که دنیا روی سرم خراب شد.

حاج شیرعلی دارای هفت فرزند می باشد و توانست کل قرآن را حفظ کند.

او همه ی اوقاتش را با گوش دادن به نوار قرآن سپری می کرد وقتی که از او علت به جبهه رفتنش را سوال کردند در جواب آیه ثقلین را قرائت نمود « من دو چیز گران بها را در میان شما به امانت می گذارم یکی قرآن و دیگری اهل بیتم . این دو در میان شما به امانت گذشته می شوند تا در قیامت بر من وارد شوند » پس ما هم برای پاسداری از قرآن جنگیدیم تا سرافرازانه آن را حفظ کنیم.

و امروز ٢٠ آبانماه ١۴٠٢، حاج شیرعلی رحمانی بعد از تحمل سالها درد و رنج جانبازی به همرزمان شهیدش پیوست.

  • نویسنده : الهام مهدیان