تولید خارج از استاندارد پسماند خانگی از مهمترین دغدغه‌های زیست محیطی استان است
تولید خارج از استاندارد پسماند خانگی از مهمترین دغدغه‌های زیست محیطی استان است
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان ایلام یکی از مهمترین دغدغه‌های زیست محیطی استان را تولید خارج از استاندارد پسماند خانگی دانست و گفت: میزان تولید زباله در استان بیشتر از میانگین کشوری است و این موضوع زنگ خطری برای محیط زیست به شمار می‌رود، هرچند که احداث کارخانه بازیافت زباله و کمپوست در دستور کار شهرداری ایلام قرار دارد.

به گزارش پایگاه خبری سپهر ایلام، ” غلامرضا ابدالی” در دیدار با سارا فلاحی نماینده مردم ایلام، سیروان، چرداول، ایوان، ملکشاهی، هلیلان و مهران در مجلس شورای اسلامی  با اشاره موضوع فوق، مشکلات مرتبط با اداره کل حفاظت از محیط زیست استان را برشمرد و اظهار کرد: یکی از مشکلات اساسی محیط زیست و ادارات تابعه آن در استان نبود ماشین کمک فنردار برای عبور از مسیرهای سخت‌گذر کوهستانی، نبود موتورسیلکت و تجهیزات انفرادی است .

وی افزود: ۹۰ درصد هزینه‌های جاری این اداره کل صرف تعمیر خودروهای موجود می‌شود و با توجه به وظیفه و رسالت محیط زیست که باید نیروهای آن به طور دائم در عرصه‌ها حضور داشته باشند نیازمند برخورداری از خوردوهای مناسب با مسیرهای کوهستانی، موتورسیکلت و انواع تجهیزات انفرادی هستند.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان ایلام گفت: اعتبارات تخصیص یافته به محیط زیست استان کفاف خرید و تهیه خودرو و سایر تجهیزات را نمی‌دهد و محیط‌بانان با کمترین امکانات و تنها از روی علاقه و عشقی که به محیط زیست و سلامت زیستمندان دارند به فعالیت خود در عرصه‌ها ادامه می‌دهند

وی اضافه کرد:  یکی دیگر از مشکلات، میزان دریافت حقوق و مزایای محیط‌بانان است و با وجود آنکه این افراد دارای سختی کار و مواجهه همیشگی با مخاطرات جانی هستند اما میزان دریافت مزایا و حقوق آنها در مقایسه با سختی کار این افراد بسیار اندک و ناچیز است.

ابدالی یادآور شد: مناطق طبیعی استان تقسیم‌بندی و آمایش سرزمین شده و در این طرح نقاط تحت مدیریت محیط زیست از جمله حفاظت شده و شکار ممنوع، تفرجگاه‌های طبیعی، مناطق آزاد، زیستگاه‌ها و اراضی خصوصی مرزبندی شده اند ولی اجرای دستور العمل‌های آن نیازمند تزریق اعتبار است.

وی در مورد وقوع آتش‌سوزی هم توضیح داد: وقوع آتش‌سوزی ها طی سال‌های اخیر در مناطق تحت مدیریت محیط زیست استان روندی کاهشی داشته و این بیانگر اهتمام جدی مردم و مسوولان در جلوگیری از بروز آتش‌سوزی و تسریع در مهار آتش است.

وی در خصوص صنایع آلاینده در استان هم گفت: از سال ۹۲ تا ۹۸ فعالیت صنایع آلاینده و آلودگی محیط ناشی از فعالیت این‌گونه صنایع کاهش چشمگیر داشته و در مقابل توسعه ایجاد صنایع سبز و حافظ محیط زیست با کمترین میزان آلایندگی نیز در استان رشد یافته است.

  • نویسنده : الهام مهدیان