تا کنون هیچ دارویی برای درمان قطعی کرونا تائید نشده است
تا کنون هیچ دارویی برای درمان قطعی کرونا تائید نشده است
معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی ایلام با بیان اینکه تا کنون هیچ دارویی برای درمان قطعی کرونا تائید نشده است، گفت: برای کنترل و مدیریت داروی مورد نیاز بیماران کرونایی، عرضه این داروها به صورت متمرکز انجام می شود.

به گزارش پایگاه خبری سپهر ایلام، “مهتاب شاهماری” صبح امروز پنج شنبه در جمع خبرنگاران اظهار داشت : تا این لحظه هیچ داروی اختصاصی برای درمان کرونا تائید نشده است و هر کدام از داروهایی که تجویز می شوند در بهبود برخی از علائم کووید ۱۹  موثر هستند و به عنوان  درمان علامتی استفاده می شود.

وی افزود: از ابتدای شیوع  کرونا در کشور، بر اساس اطلاعاتی  علمی که به روز می شود و  همچنین نتایج کارآزمایی  بالینی، تا کنون ۸ دستورالعمل و راهنمای درمان بیماران مبتلا به کرونا، توسط وزارت بهداشت ابلاغ شده است و با توجه به جدید بودن بیماری، کم بودن اطلاعات درمانی و دانسته های علمی در مورد  این بیماری، هر روز ممکن است  مصرف یک داروی جدید توصیه شود و اما  با انتشار مقالاتی علمی مصرف این دارو رد شود  و به تبع اطلاعات این علمی، برخی از داروها از پروتکل ها حدف می شوند.

معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی ایلام گفت: بر این اساس داروهایی که در پروتکل اول داشتیم با داروهایی مصرفی در پروتکل۸  تفاوت دارد و این موضوع پیش بینی لازم را برای دپو دارو سخت می کند، در شهریور ماه داروهای جدید معرفی شدند که به نظر پزشکان برای درمان علائم کرونا  به نظر می تواند موثر باشند و بعد از معرفی این داروها، تجویز داروهای قبل کم شد و پزشکان به داروها جدید روی آوردند و به همین دلیل چون تقاضا و تجویز دارو از سوی پزشکان افزایش یافت در ابتدا واردات این داروها بعد از انجام آزمایشات مربوطه و به مرور زمان انجام و همچنین چند شرکت دارویی داخل نیز برای تولید داروهای جدید فعال شدند.

شاهماری بیان داشت: از ابتدای شهریور ماه، این داروها برای بیمارستان ها تامین شد و البته به دلیل اینکه این داروها جزو پروتکل های شماره ۸ نبودند، در تعهد سازمان های اصلی بیمه گر قرار نگرفتند  و در ماه های شهریور و مهر دانشگاه علوم پزشکی هزینه این داروها را برای بیماران تقبل کرد که هزینه بسیار زیادی نیز بوده است.

وی تصریح کرد: علی رغم همه کمبودهایی که به دلیل تقاضا و ناکافی بودن تولید داخلی این داروها وجود دارد، مجبور شدیم برای کنترل و مدیریت موجودی داروی مورد نیاز بیماران کرونایی، عرضه این دارو ها به صورت متمرکز انجام شود و خوشبختانه در روزهای اخیر هم ظرفیت تولید داخل و هم مجوز واردات دارو انجام شده که  به طور قطع در آینده وضعیت بهتری  در زمینه توزیع و تامین داروی بیماران کرونای خواهیم داشت.

معاون غذا و دارو دانشکاه علوم پزشکی ایلام یادآور شد: با توجه به شرایطی که وجود دارد، ارسال دارو به میزان سهمیه و تعداد کم،  طبیعی است که برخی از روزها به دلیل تاخیر در ارسال دارو، زمانی که به بیماران برای تحویل دارو اعلام می شود، با تاخیری تا ۵ ساعت اتفاق بیافتد و وقتی تامین روزانه باشد، این موضوع قابل پیش بینی است.

وی ادامه داد: در تلاش هستیم که در زمینه رساندن دارو به بیماران کرونایی، با تهمیدات اندیشیده شده، زمان تامین و تحویل داروی مورد نیاز به حداقل کاهش یابد و  در زمینه تامین و عرضه دارو نیز برنامه هایی برای بهتر شدن وضعیت داریم و در روزهای آتی تامین و عرضه دارو وضعیت بهتری پیدا خواهد کرد.

شاهماری ابراز کرد: خوشبختانه  تا کنون هیچ بیماری دست خالی از معاونت غذا دارو  خارج نشده است  و با همکاری همه حوزه های دانشگاه علوم پزشکی، تمام تلاش خود را برای تامین داور مورد نیاز بیماران کرونایی به کار بسته ایم، تمام درخواست های بیماران در حوزه کرونا پاسخ داده شده است و تمام تلاشمان این است که ما شرمنده بیماران و همراهان آنان نباشیم.

وی خاطرنشان کرد: برنامه ها و مصوباتی در این زمینه تامین و توزیع دارو در سطح دانشگاه علوم پزشکی استان اتفاق افتاده است که وضعیت تامین و توزیع داروهای مربوط به درمان کرونایی بهتر می شود، اما نکته ای که بای مورد تاکید قرار بگیرد این است که هیچ راهی جز قطع  زنجیره انتقال کرونا و رعایت پروتکل های بهداشتی وجود ندارد و امیدواریم که به زودی شاهد از بین رفتن این یروس منحوس نباشیم.

وی  گفت: از ابتدای آبان ماه تاکنون تامین داروی بیماران بصورت روزانه و بر اساس برنامه اعلام شده از اداره کل دارو انجام شده و در این مدت چند مورد تاخیردر زمان ارسال اتفاق افتاده اما خوشبختانه تمام درخواست های بیماران در حوزه درمان کرونا پاسخ داده شده و هیچ بیماری دست خالی از معاونت غذا و دارو برنگشته است.

  • نویسنده : الهام مهدیان