بیانیه مشترک سازمان انرژی اتمی ایران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی/خرسندی گروسی از توافقات به‌دست آمده در تهران
بیانیه مشترک سازمان انرژی اتمی ایران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی/خرسندی گروسی از توافقات به‌دست آمده در تهران
در پایان سفر «رافائل گروسی» به تهران و دیدار و مذاکره با مقامات عالی‌رتبه کشور، سازمان انرژی اتمی ایران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، بیانیه مشترکی صادر کردند.

به گزارش پایگاه خبری سپهر ایلام به نقل از خبرگزاری تسنیم،  در پایان سفر ۲ روزه «رافائل گروسی» به تهران و دیدار و مذاکره با مقامات عالی‌رتبه کشور، سازمان انرژی اتمی ایران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، بیانیه مشترکی صادر کردند.
 
🔹 مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی آقای رافائل گروسی در تاریخ ۳ و ۴ مارس ۲۰۲۳ (۱۲ و ۱۳ اسفند ۱۴۰۱) از جمهوری اسلامی ایران بازدید کرد.
 
🔹 وی در این سفر با جناب آقای دکتر ابراهیم رئیسی، رئیس جمهوری اسلامی ایران و جناب آقای دکتر حسین امیر عبداللهیان وزیر محترم امور خارجه و جناب آقای مهندس محمد اسلامی معاون محترم رئیس جمهور و رئیس سازمان انرژی اتمی ایران دیدار و گفت‌وگو کرد.
 
🔹 این نشست‌های سطح بالا به اهمیت برداشتن گام‌هایی به منظور تسهیل همکاری‌های گسترده‌تر جهت تسریع در حل مسائل پادمانی باقی مانده به نحو مقتضی، پرداخت.
 
🔹 دو طرف اعتقاد دارند که چنین تعاملات مثبتی می‌تواند راه را برای توافق‌های گسترده‌تر میان دولت‌های عضو هموار نماید.


 
🔹 ۱٫ تعاملات بین آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و ایران با روحیه همکاری و با رعایت کامل صلاحیت‌های آژانس و حقوق و تعهدات جمهوری اسلامی ایران بر اساس موافقتنامه‌های جامع پادمانی صورت خواهد پذیرفت.
 
🔹 ۲٫ در خصوص مسائل پادمانی باقی‌مانده مربوط به سه مکان، ایران آمادگی خود را برای ادامه همکاری و ارائه اطلاعات و دسترسی بیشتر به منظور رسیدگی به مسائل پادمانی باقی‌مانده اعلام کرد.
 
 🔹 ۳٫ ایران به صورت داوطلبانه به آژانس اجازه می‌دهد تا چنانچه مقتضی باشد فعالیت‌های راستی آزمایی و نظارت بیشتر را اجرا کند. روش اجرای آن طی یک نشست فنی که به زودی در تهران برگزار می‌شود، میان دو طرف مورد توافق قرار خواهد گرفت.

مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی , سازمان انرژی اتمی ایران , آژانس بین‌المللی انرژی اتمی ,

مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی که به تازگی از تهران به وین بازگشته در کنفرانس خبری درباره توافقات به دست آمده در سفر اخیرش به ایران ابراز خرسندی کرد.

وی همچنین گفت دیدارهای فنی با ایران خیلی خیلی زود برگزار خواهد شد و برخی تجهیزات رصد دوباره عملیاتی خواهند شد.

گروسی درباره ادعای غنی سازی ۸۴ درصدی در ایران نیز گفت مهم است اشاره کنیم هیچگونه انباشت و تولید اورانیوم غنی سازی شده در آن سطح وجود نداشته است. این بسیار مهم است تا باعث گمراهی نشود.

مقام ارشد آژانس درباره تاسیسات فرود گفت این تاسیسات به طور خاص به بازرسی بیشتر نیاز دارد. ما حجم بازرسی‌ها در آنجا را ۵۰ درصد افزایش می‌دهیم.

وی در خصوص توافقاتی که در تهران حاصل شده افزود این یک روند خواهد بود و [اجرای آن] زمان بر است.

گروسی در پاسخ به سوالی درباره جزییات گفتگوهای سطح بالا در ایران گفت زمانی که با رئیس‌جمهوری ایران گفت‌وگو دارم، درباره جزئیات فنی سایت‌های اعلام‌نشده گفت‌وگو نمی‌کنیم بلکه درباره همکاری‌های‌مان و اینکه زمان آن رسیده که نتیجه‌ای حاصل شود به صحبت می‌پردازیم.

وی افزود گفت‌وگویم با رئیس‌جمهوری ایران در «جوی کاری و صادقانه» انجام شد.

مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تاکید کرد چیزی که مهم بوده این است که ما بر روی بازرسی‌ها، دسترسی به افراد و دسترسی به مواد به خصوص توافق کردیم که این یک تغییر است.

انتهای پیام/

  • نویسنده : ایرج ملکی