انجام ۲۸ فقره نمونه برداری از آردهای تولید شده در استان ایلام
انجام ۲۸ فقره نمونه برداری از آردهای تولید شده در استان ایلام
مدیرکل استاندارد استان ایلام گفت: ۲۸ فقره نمونه برداری از آردهای تولید شده در استان ایلام انجام شده است.

به گزارش پایگاه خبری سپهر ایلام، “مهناز همتی” اظهار کرد: در استان ۴ کارخانه تولید آرد فعال وجود دارد که دارای ۲۴ پروانه کاربرد علامت استاندارد برای تمامی فرآورده ها از جمله آرد بربری، سنگک، تافتون و لواش، ستاره، نول و سبوس دامی و خوراکی، هستند.

وی افزود: از ابتدای سال جاری تاکنون ۲۸ فقره نمونه برداری از انواع آرد گندم تولیدی استان توسط این اداره کل به عمل آمده است که نمونه ها از لحاظ شیمیایی، میکروبی، سموم کشاورزی و فلزات سنگین مورد آزمون قرار می گیرد.

همتی در ادامه خاطر نشان کرد: با توجه به اینکه نان قوت غالب مردم استان است، این موضوع خیلی مهم و الزام است که برای پخت هر نوع نان از آرد استاندارد مخصوص همان نوع نان استفاده شود.

مدیرکل استاندارد استان با اشاره به اینکه نان مشمول مقررات استاندارد اجباری نیست، افزود، این اداره کل تنها بر کیفیت مواد اولیه نان( نمک و آرد) که در کارخانه ها تولید می شوند و مشمول مقررات استاندارد اجباری است، نظارت دارد. 

همتی تصریح کرد: استفاده از فرهای دارای شعله مستقیم در پخت نان ممنوع است و سازمان غله و هر ارگان صادر کننده مجوز برای نانوایی ها باید این مهم را مد نظر داشته باشد.

وی در پایان خاطرنشان کرد: همشهریان عزیز برای اطمینان از اصالت علامت استاندارد روی هر محصول، می‌توانند کد ۱۰ رقمی زیر علامت استاندارد را به سامانه پیامکی ۱۰۰۰۱۵۱۷ و همچنین شکایات خود را در زمینه کالاها و محصولات فاقد استاندارد به ۵۰۰۰۱۱۵۱۷، سامانه رسیدگی به شکایات اداره کل، ارسال تا در اسرع وقت مطالبات آنها توسط این اداره کل پیگیری شود.

  • نویسنده : الهام مهدیان