افزایش قیمت نهاده های دامی باعث گرانی گوشت مرغ در ایلام شده است
افزایش قیمت نهاده های دامی باعث گرانی گوشت مرغ در ایلام شده است
رئیس سازمان جهادکشاورزی استان ایلام گفت: مهمترین عامل گرانی مرغ در استان، افزایش قیمت نهاده های دامی است.

به گزارش پایگاه خبری سپهر ایلام، «آذرنوش عموزاده» در نشست فضای مجازی با اصحاب رسانه و مطبوعات استان با موضوع تولید، توزیع و قیمت مرغ در استان ایلام و همچنین تولید و خرید تضمینی گندم، اظهار داشت: بعد از مردمی سازی یارانه‌ها و ارز چهار هزار و ۲۰۰ تومانی تولید مرغ با توجه به اینکه صنعت مرغداری در استان و کشور صنعتی وابسته است با مشکلاتی روبرو گردید.
وی با بیان اینکه مهمترین عامل گرانی مرغ در استان، افزایش قیمت نهاده های دامی است، افزود: قیمت مرغ معمولا تابعی از قیمت نهاده ها و همچنین قیمت استان های همجوار است که باعث نابسامانی در این بازار شده است.
رئیس سازمان جهادکشاورزی استان با بیان اینکه قیمت مرغ در استان ۱۵ تا ۳۰ درصد زیر قیمت سایر استانهاست یادآور شد: با توجه به ارسال مرغ ایلام به کرمانشاه، در صورتی که قیمت در این استان و سایر استانها بالاتر باشد، ممکن است مرغداران ایلامی با توجه به این وضعیت تمایلی به عرضه مرغ خود در داخل استان نداشته باشند و محصول تولیدی خود را از طرق مختلف و پنهانی به استان‌های همجوار ارسال کنند.

رئیس سازمان جهادکشاورزی استان به جوجه ریزی در مرغداری‌ها اشاره کرد و گفت: در تیرماه و مرداد ماه سال جاری جهاد کشاورزی جوجه یک روزه را با قیمت متعادل در اختیار مرغداران قرار داده و با توجه به افزایش ورود نهاده های دامی از جمله سویا و ذرت به وزن ۳۵۰ تن و ۵۵۰ تن به استان در ماه‌های آینده شاهد کاهش قیمت گوشت مرغ در سطح استان خواهیم بود.

وی در بخشی دیگری از سخنان خود به تولید گندم در استان اشاره کرد و افزود: در سال گذشته ۵۸ هزار هکتار از اراضی زراعی استان به زیر کشت گندم آبی و ۹۲ زار هکتار هم به کشت گندم دیم رفت و تاکنون ۳۲۲ هزار تن گندم از کشاورزان خریداری شده که ۵۷ هزار تن نسبت به رکورد سال ۹۵ افزایش تولید گندم در استان رقم خورده است.
عموزاده یادآور شد: قیمت گندم خریداری شده بر اساس نرخ پارسال به ازای هر کیلوگرم ۱۱ هزار و ۵۰۰ تومان بود که با اعلام قیمت مصوب امسال یعنی به ازای هر کیلوگرم ۱۵ هزار تومان، مابه‌التفاوت مطالبات کشاورزان به زودی پرداخت می شود.
وی با اشاره به افزایش قیمت نان برای واحدهای آزادپز در برخی استان ها، ادامه داد: در حال حاضر هیچ برنامه ای برای افزایش قیمت نان در استان نداریم و افزایش قیمت خودسرانه نان در استان قابل پیگیری است.
رئیس سازمان جهادکشاورزی استان در پایان تصریح کرد: برخی نانویی ها به علت استفاده از جوش شیرین پلمپ شدند و در صورت تکرار در استفاده از این ماده مضر، پروانه فعالیت این واحدهای تولیدی لغو خواهد شد.

  • نویسنده : محمدکریم ویسی