اتمام گازرسانی به شهرها و روستاهای ایلام تا پایان دولت دوازدهم
اتمام گازرسانی به شهرها و روستاهای ایلام تا پایان دولت دوازدهم
مدیرعامل شرکت گاز ایلام گفت: براساس برنامه‌ریزی به عمل آمده تا پایان دولت دوازدهم گازرسانی به همه شهرها روستاهای این استان به اتمام خواهد رسید.

به گزارش پایگاه خبری سپهر ایلام به نقل از خبرگزاری ایرنا، “عباس شمس‌اللهی” روز سه‌شنبه با حضور در خبرگزاری جمهوری اسلامی مرکز ایلام اظهار داشت: عملکرد شرکت گاز استان ایلام از سال ۱۳۹۲ تاکنون نشان از جهشی چشم‌گیر در گازرسانی به شهرها و روستاها به ویژه مناطق دورافتاده و سخت‌گذر دارد، به طوریکه میزان گازرسانی روستایی و شهری در این استان از آغاز دولت تدبیر و امید به بعد به ترتیب روستایی و شهری برابر ۷۸ و ۵۸ درصد کل میزان گازرسانی شرکت گاز استان از بدو تاسیس است.

وی تاکید کرد: قبل از روی کار آمدن دولت تدبیر و امید، ضریب نفوذ گاز شهری ۷۰ درصد و  روستایی ۳۱ درصد در این استان بود که با عملیات جهش‌وار دولت یازدهم و دوازدهم، این میزان افزایش قابل ملاحظه‌ای یافته است.

برخورداری ۹۹ درصدی مناطق شهری ایلام از گاز 

مدیرعامل شرکت گاز ایلام با اشاره به وضعیت گازرسانی در مناطق شهری استان گفت: هم اکنون میزان برخورداری مناطق شهری از شبکه توزیع گاز ۹۹ درصد است.

شمس‌اللهی یادآور شد: تنها ۲ شهر میمه و پهله زرین آباد از توابع شهرستان مرزی دهلران از نعمت گاز برخوردار نیستند که طرح گازرسانی به این شهرها با پیشرفت فیزیکی مناسب در دست اجراست.

پیشرفت ۷۰ درصدی گاز رسانی به ۲ شهر میمه و زرین‌آباد دهلران

وی تاکید کرد: عملیات اجرایی خط تغذیه گازرسانی به ۲ شهر باقی‌مانده سراب میمه و زرین‌آباد از توابع شهرستان دهلران با ۷۰ درصد پیشرفت در حال اجراست.

مدیرعامل شرکت گاز ایلام گفت: خط تغذیه این دو بخش ۸۵ کیلومتر بوده که کار عملیات اجرایی ۶۰ کیلومتر آن تکمیل شده است.

شمس‌اللهی با اشاره به اعتبار اولیه ۴۰۰ میلیارد ریالی این پروژه افزود: تاکنون بیش از ۲۵۰ میلیارد ریال برای اجرای این پروژه هزینه شده است.

مدیرعامل شرکت گاز استان ایلام به فعالیت ۱۰ پیمانکار در اجرای این پروژه اشاره کرد و یادآور شد: کار عملیات اجرایی شبکه گاز داخل شهرهای میمه و پهله و بخش عمده‌ای از روستاها نیز  انجام شده و همراه با پیشرفت خط تغذیه نصب علمک در شهرها و روستاها در دستور کار قرار دارد.

به‌گفته وی تا پایان سال جاری این ۲ نیز شهر به شبکه گاز سراسری متصل می‌شوند و ظریب نفوذ گازرسانی به مناطق شهری در استان ایلام به ۱۰۰ درصد خواهد رسید.

قرار گرفتن سه شهر در فهرست شهرستان‌های سبز گازرسانی ایلام

شمس‌اللهی گفت: شهرستان‌های ایوان، مهران و به تازگی بدره نیز که عملیات اجرایی گازرسانی در آنها به اتمام رسیده است در زمره شهرستان‌های سبز استان قرار دارند.

برخورداری ۴۶۱ روستای ایلام از گاز

وی در خصوص وضعیت گازرسانی در مناطق روستایی استان گفت: هم‌اکنون از ۶۰۰ روستای استان ایلام ۴۶۱ روستا با داران بودن ۹۴ درصد جمعیت روستاییان استان از نعمت گاز برخوردار هستند.

وی با بیان اینکه سال گذشته ۸۲ روستای استان به شبکه گاز سراسری متصل شد، تاکید کرد: هم‌اکنون ضریب نفوذ گاز در خانوارهای روستاهای استان ۹۴ درصد است که با اتمام گازرسانی به ۵۷ روستای دیگر که در دست اقدام هستند، ضریب نفوذ به ۹۹ درصد می‌رسد.

گازرسانی به ۷۹۳ واحد صنعتی ایلام

مدیرعامل شرکت گاز استان ایلام ِگفت: تا کنون ۷۹۳ واحد صنعتی ایلام گازدار شده‌اند که از این تعداد ۶۳۳ واحد در دولت تدبیر و امید گازرسانی شده‌اند که معادل ۸۰ درصد کل صنایع گازدار استان است.

وی افزود: امسال برنامه‌ریزی‌های این شرکت برای گازرسانی به ۱۵۰ واحد صنعتی دیگر در سال جهش تولید در دستور کار قرار گرفت که در ایام هفته دولت ۱۴۸ واحد به شبکه گاز سراسری متصل شدند.

شمس اللهی با اشاره به اینکه ۷۷ درصد صنایع گازدار استان در دولت تدبیر و امید انجام شده است، گفت: گازدار کردن هشت شهرک صنعتی استان و ۶۳۳ واحد صنعتی تولیدی در دولت‌های یازدهم و دوازدهم انجام شده است که از خدمات شایان نظام و دولت در رفع محرومیت استان و تحقق عدالت اجتماعی به شمار می‌رود. 

گازرسانی یکی از مطالبات اصلی مردم استان ایلام بود که عملیات اجرایی آن در سال ۸۲ آغاز شد و در نهایت سال ۸۵ آرزوی دیرینه مردم این استان تحقق یافت و تا کنون با پیشرفت بسیار مناسبی در دست انجام است.

  • نویسنده : الهام مهدیان
  • منبع خبر : خبرگزاری ایرنا- ایلام