آعاز عملیات اجرایی نهضت جهش سبز با کاشت یک میلیون اصله نهال در سطح یک هزار هکتار
آعاز عملیات اجرایی نهضت جهش سبز با کاشت یک میلیون اصله نهال در سطح یک هزار هکتار
استاندار ایلام در دهلران عنوان کرد: کاشت نهال به طول ۵۷۰ کیلومتر در قالب نهضت جهش سبز انجام می شود

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی استانداری ایلام، “قاسم سلیمانی‌دشتکی” که صبح امروز جمعه ۲۱ آذر ماه به صورت سرزده به شهرستان دهلران سفر کرده بود، درحاشیه مراسم آغاز عملیات نهالکاری “جهش نهضت سبز” که با حضور مدیرکل منابع طبیعی و مدیرعامل آب منطقه استان، فرماندار دهلران و جمعی دیگر از مسئولان‌ استانی و محلی برگزار شد، از تفاهم‌نامه آب منطقه ای و منابع طبیعی استان در خصوص کاشت نهال به طول ۵۷۰ کیلومتر خبر داد و گفت: این طرح ها به صورت کانال کشی با یک میلیون اصله نهال در سطح یک هزار هکتار و در قالب نهضت جهش سبز انجام می شود.

وی در ادامه گفت: این کار در حفاظت از زهکشی، کانال ها و در آبخیزداری بسیار موثر بوده و جای تقدیر از آب منطقه ای و منابع طبیعی دارد.

استاندار ایلام با اشاره به احیای ۵۳ هزار هکتار از اراضی منطقه افزود: در این شهرستان همچنین ۲۰ هزار هکتار جنگل کاری شده و کارهای بزرگی در بخش اب و خاک شکل گرفته که در حال توسعه است.

وی با اشاره به اقدامات بزرگ دیگر در حوزه های مختلف از جمله صنعت و نفت و گاز و پتروشیمی منطقه گفت: طرح های پتروشیمی و ان جی ال و اکتشافات نفت وگاز و حضور شرکت ها افق توسعه شهرستان های دهلران و مهران را روشن کرده و پرواضح است که این دو منطقه در آینده از پیشران های توسعه در استان و کشور خواهند بود.

وی با اشاره به پروژه بزرگراه مهران به دهلران و اندیمشک هم گفت: ماده ۵۶ این طرح در هیئت دولت تصویب شده و دولت تضمین می کند اگر سرمایه گذار پای کار باشد هم پول و هم سود پیمانکاری و تعدیل و سود بانکی را ظرف چند سال می دهد.

نماینده عالی دولت در استان از سرمایه گذاران برای مشارکت در این پروژه مهم دعوت به همکاری کرد.

وی در ادامه به طرح های کاشت درختکان مثمر چوب در این مناطق نیز اشاره کرد و گفت: مشارکت کشاورزان در این طرح ها به لحاظ اقتصادی و نگهداری از زمین وخاک به صرفه و درآمدزا است.

استاندار ایلام به طرح های آبخیزداری در استان هم اشاره کرد و اظهار داشت: منابع طبیعی در جاهایی مشرف به شهرها که شیب دار است حوضچه های ارامش درست نموده که حجم وسیعی از آب و سیلاب را کنترل می کند.

وی ادامه داد: این مهم ضمن اینکه باعث حفط خاک می شود باعث تقویت منابع آب و سفرها های زیر زمینی نیز می شود و از طرفی سدی محکم در مقابل سیلاب ایجاد می کند.

سلیمانی‌دشتکی در پایان گفت: آبخیز داری و ایجاد حوزچه های اطمینان همچنین باعث جلوگیری از فرسایش خاک و به غنای خاک و اب زیر زمینی کمک می کند و این کار در سطح ۷۰ هزار هکتار جنگل کاری استان انجام گرفته است.

  • منبع خبر : الهام مهدیان